W odpowiedzi na pismo otrzymane dnia 20.09.2004 r. dotyczące interpretacji przepisów z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, na podstaw... - Interpretacja - RO/436/212/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.10.2004, sygn. RO/436/212/2004, Świętokrzyski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo otrzymane dnia 20.09.2004 r. dotyczące interpretacji przepisów z zakresu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego informuje.

W w/w piśmie podatnik pyta, jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz lokali użytkowych (garaży).

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Jak wynika z powyższego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy traktować jako towar.

1. Sprzedaż przedstawionego w w/w piśmie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, gdyż w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

2. W przypadku sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego (garażu) nabytego od Spółdzielni Mieszkaniowej w 2001 r., co do zasady, sprzedaż ta będzie podlegała opodatkowaniu stawką podstawową, tj. 22%.
Natomiast w przypadku, gdy, (jak wynika z pisma podatnika), będące przedmiotem sprzedaży prawo do lokalu, zostało nabyte na warunkach własnościowego prawa do lokalu w 1994 r., lokale te będą spełniać warunki zwolnienia określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
W myśl art. 43 ust 2 pkt 1 przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.
Wobec powyższego sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu będącego w myśl w/w przepisów towarem używanym będzie zwolniona od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Świętokrzyski Urząd Skarbowy