W odpowiedzi na pismo z dnia 15.10.2004 r., uzupełnione dnia 4.11.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów pr... - Interpretacja - PO III 443/143/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.12.2004, sygn. PO III 443/143/04, Urząd Skarbowy w Dębicy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 15.10.2004 r., uzupełnione dnia 4.11.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego, na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje:

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że podatnik będąc zarejestrowanym podatnikiem dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych dokonał zakupu towarów od podatnika podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec zarejestrowanego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Podatnik zwrócił się z pytaniem czy taka transakcja powinna być opodatkowana w kraju jako wewnatrzwspólnotowe nabycie. Zdaniem pytającego nie ma potrzeby opodatkowywania takiej transakcji z tego tytułu, ponieważ dostawca nie określił na fakturze, że jest to wewnatrzwspólnotowa dostawa towarów objęta opodatkowaniem VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terenie kraju. Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się, zgodnie z art. 9 ustawy nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Wewnątrzwsólnotowe nabycie towarów występuje pod warunkiem, że:

  • nabywcą towarów jest podatnik, o którym mowa w art. 15 lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika, z zastrzeżeniami wymienionymi w art. 10 ustawy,
  • dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa wyżej.

Zgodnie z art. 10 ustawy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie występuje m.in. w przypadku, gdy dostawa towarów, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju:

  1. nie stanowiła u podatnika, o którym mowa w art. 15, albo nie stanowiłaby u podatnika podatku od wartości dodanej dostawy towarów, o której mowa w art. 7, lub stanowiła albo stanowiłaby taką dostawę towarów, ale dokonywaną przez podatnika, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, albo podatnika podatku od wartości dodanej, do którego miałyby zastosowanie podobne zwolnienia, z wyjątkiem, gdy przedmiotem dostawy są nowe środki transportu, lub
  2. dostawa towarów, o których mowa w art. 120 ust. 1, w wyniku której ma miejsce wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, jest opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Zgodnie zatem z cyt. wyżej przepisami obowiązek naliczenia i zapłaty podatku wystąpi tylko wtedy, gdy spełnione są łącznie poniższe warunki:

  1. używany towar zostanie nabyty na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (np. w Niemczech) oraz
  2. dostawcą towaru będzie czynny podatnik podatku od wartości dodanej w którymkolwiek z państw członkowskich, tj. taki, do którego nie mają zastosowania zwolnienia podobne do zwolnień, o których mowa w art. 113 ust. 1 i 9 polskiej ustawy o VAT, tj. zwolnienia dotyczące drobnych przedsiębiorców ze względu na limit wartości sprzedaży oraz
  3. dostawca używanego towaru dla opodatkowania tej transakcji podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu nie zastosował zasad odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 polskiej ustawy o VAT (opodatkowanie marży).

W odniesieniu do faktur wystawianych przez dostawców towarów oraz danych umieszczanych na tych fakturach informuje się, że kwestie dotyczące zasad związanych z dokumentowaniem transakcji wewnątrzwspólnotowych uregulowane są w ustawodawstwach wewnętrznych każdego z krajów wchodzących w skład Wspólnoty Europejskiej. Na przedstawionej fakturze dostawca nie wyodrębnił kwoty podatku. Jeśli więc dostawa ta jest zwolniona od podatku od wartości dodanej w Niemczech na zasadach podobnych do zwolnień, o których mowa w art. 113 ust. 1 i 9 polskiej ustawy o VAT, bądź też opodatkowanie tej transakcji w Niemczech nastąpiło na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 120 ust. 4 polskiej ustawy o VAT, tj. opodatkowania marży to dostawa ta nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i nie podlega opodatkowaniu. Jeżeli jednak na fakturze dostawca niemiecki nie wykazał kwoty podatku z uwagi na to, że daną czynność potraktował jako wewnatrzwspólnotową dostawę towarów, oznacza to, że taka dostawa jest dla pana wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów i podlega opodatkowaniu także w Polsce.

Urząd Skarbowy w Dębicy