- Interpretacja - I.US.PP-2/4411/36/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.05.2005, sygn. I.US.PP-2/4411/36/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie w zakresie wniesionego zapytania dotyczącego stosowania przepisów prawa podatkowego stwierdza, że stanowisko podatnika iż ponoszone wydatki za przesyłki pocztowe na rzecz poczty niemieckiej jeśli miejscem nadania jest urząd pocztowy na terytorium Niemiec, a odbiorcą tej przesyłki jest kontrahent mający siedzibę na terenie Niemiec są zwolnione od podatku od towarów i usług, jest prawidłowe.

W dniu 21.03.2005 r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w którym wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że ponosi wydatki za przesyłki pocztowe na rzecz poczty niemieckiej gdzie miejscem nadania jest urząd pocztowy na terytorium Niemiec, a odbiorcą jest kontrahent mający siedzibę na terenie Niemiec. Według otrzymanych dokumentów z niemieckiego Urzędu pocztowego za poniesione opłaty niemiecka poczta nie wystawia faktur VAT, gdyż opłata ta na terenie Niemiec jest zwolniona od podatku VAT.

Na tle takich okoliczności podatnik formułuje stanowisko, że z związku z tym iż miejscem świadczenia tej usługi jest terytorium Niemiec gdyż tam jest siedziba wykonawcy usługi nie ma obowiązku naliczania podatku od towarów i usług od importu usług. Ponadto usługi pocztowe są zwolnione od podatku od towarów i usług zgodnie z pkt 2 załącznika Nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednakże miejsce wykonania usługi nie jest przyjmowane dosłownie lecz ustawa wprowadza reguły wg których należy ustalić miejsce wykonywania usługi, a tym samym miejsce jej opodatkowania. Dla prawidłowego rozliczania podatku od towarów i usług istotnym jest więc ustalenie miejsca świadczenia usługi.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Interpretacja przepisów podatkowych nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast wiąże właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie, za pośrednictwem tut. Organu, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie