- Interpretacja - PP-1-005/125/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.05.2005, sygn. PP-1-005/125/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W celu poprawy jakości produktów i większej wydajności węzła betoniarskiego Spółka poniosła w m-c XI-XII/2004r wydatki na cele inwestycyjne dokonując jednocześnie odliczenia podatku naliczonego Vat z faktur dokumentujących zakup towarów i usług związanych z tą inwestycją . W grudniu 2004r. inwestycja została zakończona. W styczniu 2005r..rozpoczęto odpisy amortyzacyjne, natomiast w marcu 2005 r został zamknięty (czasowo ) zakład , w których dokonano przedmiotowej inwestycji. Zdaniem spółki nie należy korygować podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu towarów i usług związanych z tą inwestycją.

Organ podatkowy stwierdza , że zgadza się z przedstawionym stanowiskiem o ile stan faktyczny przedstawiony w piśmie zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54,poz. 535 ) podatnikowi o którym mowa w art. 15 - w zakresie ,w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego(...). Jednakże art. 88 ust.1 pkt 2 w/w ustawy stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W art. 88 ust. 3 określono przypadki , kiedy pomimo, że dany wydatek nie mógłby zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnikowi przysługuje prawo do dokonania odliczeń podatku. Są to m.in. wydatki związane z nabyciem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz wydatki związane z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku, W przedmiotowej sprawie dla rozstrzygnięcia kwestii ewentualnej korekty podatku naliczonego w związku z zamknięciem zakładu istotne jest określenie związku określonego w art. 86 ust. 1 tj. czy inwestycja będzie wykorzystywana do realizacji czynności opodatkowanych oraz zaistnienia okoliczności określonych w art. 88 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 pkt 1 i 2 , tj. aby w momencie realizacji inwestycji przepisy o podatku dochodowym nie umożliwiały zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Biorąc powyższe pod uwagę, jeżeli podatnikowi w trakcie realizacji inwestycji przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony oraz wydatki związane z zakupem towarów i usług zaliczone zostały do kosztów uzyskania przychodów (z wyjątkami zawartymi w art. 88 ust.1 pkt 2 i ust.3) , to zamknięcie - czasowe zakładu nie spowoduje konieczności korekty odliczonego podatku.

Interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu