POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1472/RPP1/443-253/2005/JJ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.05.2005, sygn. 1472/RPP1/443-253/2005/JJ, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

W związku z wnioskiem Strony z dnia 22.03.2005 r., uzupełnionym w dniu 20.04.2005, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w zakresie przepisów o podatku od towarów i usług, w części dotyczącej nieodpłatnego przekazania towarów pracownikom i osobom dokonującym prezentacji

uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Uzasadnienie

Przedmiotem działalności Przedstawicielstwa jest promocja określonych wydawnictw książkowych. W ramach tej działalności Przedstawicielstwo przekazuje pracownikom oraz osobom świadczącym usługi na podstawie umów cywilno-prawnych, nieodpłatnie, podręczniki oraz materiały uzupełniające do nauki języka angielskiego. Osoby te zobowiązane są do wykonania prezentacji podręczników. Towary nie są zwracane Przedstawicielstwu. Ich stopień zniszczenia (zużycia) w trakcie prezentacji może być różny. Wg stanowiska Strony, w opisanej sytuacji dochodzi do zużycia towarów na cele związane z przedsiębiorstwem - co nie podlega opodatkowaniu VAT.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że zgodnie z treścią art. 7 ust 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: 1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników /.../; 2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Natomiast dyspozycja art. 7 ust. 3 stwierdza, że przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Z treści wyłączenia zawartego w ust. 3 wynika zatem, iż przez odpłatną dostawę towarów rozumie się także przekazanie towarów bez wynagrodzenia, jeżeli przekazania dokonano na cele związane z przedsiębiorstwem a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tych towarów - z wyłączeniem prezentów o małej wartości i próbek.

Z kolei przepis art. 7 ust. 1 stwierdza, że przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Mając na uwadze treść przytoczonych przepisów, Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje, że wydanie towarów pracownikom lub innym osobom (działającym na zlecenie), z poleceniem wykonania z tymi towarami określonych czynności (przeprowadzenia prezentacji), nie podlega opodatkowaniu VAT.

Należy jednak zauważyć, że w przypadku, gdy towary nie są zwracane Przedstawicielstwu - z charakteru czynności i rodzaju przekazanych materiałów powinno wynikać, że w trakcie prezentacji towary zostały zużyte w stopniu uniemożliwiającym ich dalsze wykorzystywanie dla potrzeb przedsiębiorstwa. Zgodnie z treścią uzupełnienia do wniosku (cyt.): "Bez względu na stopień zużycia, przedmioty te noszą ślady używania i nie nadają się do dalszego przekazania." Opierając się na treści zacytowanego stwierdzenia, Naczelnik Urzędu uznaje, że w opisanej sytuacji następuje zużycie towarów w ramach działalności przedsiębiorstwa, niepodlegające opodatkowaniu VAT.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Zgodnie z art. 14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia albo zmiany przepisów, na podstawie których została wydana. Na niniejsze postanowienie - na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej - Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie