Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Rada Miasta przeznaczyła do sprzedaży nieruchomość składającą się z działki o pow. 28 m zabudowanej garaże... - Interpretacja - PP-443/43/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.06.2005, sygn. PP-443/43/2005, Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Rada Miasta przeznaczyła do sprzedaży nieruchomość składającą się z działki o pow. 28 m zabudowanej garażem, stanowiącą własność Gminy. Garaż wybudowany został w latach 70 ze środków własnych ówczesnego najemcy. Gmina nie miała prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu nieruchomości oraz w trakcie użytkowania nie ponosiła wydatków na ulepszenie budynku garażu. Budynek garażu jest trwale związany z gruntem.

Urząd pyta, czy w opisanej sprawie ma zastosowanie zwolnienie z podatku VAT?

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Św. informuje:

Stosownie do przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Za towary, zgodnie z regulacją art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, uznaje się rzeczy ruchome, jak również wszystkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Na postawie unormowań art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT dostawa towarów używanych z zastrzeżeniem pkt 10 korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Budynki i budowle lub ich części uznaje się za używane, jeżeli od końca roku, w którym zakończono ich budowę minęło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy). Jednakże w sytuacji, gdy w/w składniki majątku przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania uległy ulepszeniu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, przy czym wydatki poniesione przez podatnika na to ulepszenie stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,

2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych

- wówczas zwolnienia nie stosuje się (art. 43 ust. 6 cytowanej ustawy)

Na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy o podatku VAT w przypadku dostawy budynków trwale z gruntem związanych z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntów.

Biorąc pod uwagę powyższe, dostawa (sprzedaż) całej nieruchomości (zarówno budynku garażu jak i gruntu) będzie zwolniona z podatku VAT.

Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim