W dniu 4.01.1994 r. wspólnie jako osoby fizyczne Wnioskodawczynie wydzierżawiły lokal użytkowy położony w Lubinie od Zarządu Miasta Lubina. W okresie ... - Interpretacja - PP.443/1/42/24/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.05.2005, sygn. PP.443/1/42/24/05, Urząd Skarbowy w Lubinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 4.01.1994 r. wspólnie jako osoby fizyczne Wnioskodawczynie wydzierżawiły lokal użytkowy położony w Lubinie od Zarządu Miasta Lubina. W okresie tym prowadziły wspólnie na zasadach umowy spółki cywilnej działalność gospodarczą. Umowę dzierżawy zawarły jednak nie jako spółka ale jako osoby fizyczne. ww. prawo do lokalu w pierwszym okresie wykorzystano do prowadzenia działalności handlowej, następnie poddzierżawiono wspomniany lokal innej firmie wystawiając faktury VAT za dzierżawę (spółka była czynnym podatnikiem podatku VAT).
W zakresie prowadzonej działalności gospodarczej występował również najem i dzierżawa. Z dniem 31.01.2005 r. zlikwidowano działalność gospodarczą. Obecnie jedna z osób tworzących dotychczas spółkę cywilną nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, zaś druga wspólnie z mężem na zasadach spółki jawnej prowadzi stację paliw. W zakresie działalności gospodarczej nie mają oni wynajmu lokali. Żadna z Pań nie prowadziła i nie prowadzi działalności gospodarczej na własne nazwisko, ani też nigdy nie była czynnym podatnikiem podatku VAT. Obecnie zamierzają dalej poddzierżawiać lokal, ale już jako osoby fizyczne (każda z nich na własne nazwisko).
Tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 5 pkt 1 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Jednakże zgodnie z brzmieniem art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w zł odpowiadającej równowartości 10.000 EURO. Natomiast podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku w myśl art. 113 ust. 9 ustawy o VAT jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży ww. kwoty.
Powyższe wiązać należy z zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT definicją podatnika, zgodnie z którą jest nim osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Mając na uwadze powyższe unormowania prawne zauważyć należy iż wnioskodawczynie nie muszą rejestrować się jako czynni podatnicy podatku VAT dopóki obrót z dzierżawy nie przekroczy u każdej z nich wartości 10.000 EURO. W omawianym przypadku podatnikiem podatku VAT nie jest spółka cywilna tylko dwa indywidualne podmioty. W momencie, w którym wartość sprzedaży dokonanej przez danego podatnika przekroczy wartość 10.000 EURO będzie on zobowiązany zarejestrować się jako podatnik VAT i odprowadzić podatek z tytułu świadczonych usług dzierżawy.
Dlatego tut. organ podatkowy uważa, że stanowisko przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Lubinie