Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika iż spółka komandytowa została założona w bieżącym roku. Wspólnikami spółki komandytowej... - Interpretacja - BP/443-124/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.11.2005, sygn. BP/443-124/05, Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika iż spółka komandytowa została założona w bieżącym roku. Wspólnikami spółki komandytowej są: D Polska sp z o.o. z siedzibą w Poznaniu - komplementariusz oraz D International GmbH z siedzibą w Stemwede (Niemcy) ? komandytariusz. Spółka niemiecka zgodnie z oświadczeniem pytającego poza tym, iż jest wspólnikiem spółki komandytowej nie prowadzi innej działalności gospodarczej na terytorium Polski.

Zdaniem podatnika zgodnie z art.15 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów podatnikiem tego podatku jest spółka komandytowa (wnioskodawca). Natomiast, żaden ze wspólników tej spółki (tzn. komandytariusz i komplementariusz), z racji bycia wspólnikiem, takiego statusu nie posiada na gruncie przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald wyjaśnia iż w przedmiotowym przypadku będą miały zastosowanie następujące przepisy prawne:

art.15 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności,

art.15 ust.2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.) działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych,

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald mając na uwadze przepisy ustawy z 11 marca 2004r. informuje iż podatnikami podatku podatku od towarów i usług są między innymi jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Jednocześnie należy stwierdzić, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje w swych zapisach pojęcia ?jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej?. Powyższe precyzują inne akty prawne w szczególności ustawa z dnia 15.09.2000r. Kodeks spółek handlowych.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald stwierdza iż zasady tworzenia, organizację oraz funkcjonowanie spółki komandytowej regulują przepisy ustawy z dnia 15.09.2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.). Przez spółkę osobową (będącą jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej) rozumie się między innymi spółkę komandytową (patrz art.4 § 1 pkt 1, ustawy z dnia 15.09.2000r.) Spółka taka prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwaną (patrz art.8 ustawy z dnia 15.09.2000r.). Wobec wierzycieli za zobowiązania spółki odpowiada bez ograniczenia co najmniej jeden wspólnik (komplemenrtariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona. Umowa spółki komandytowej zawierana jest w formie aktu notarialnego, a spółka powstaje z chwilą wpisu do rejestru sądowego (rejestru przedsiębiorstw Krajowego Rejestru Sądowego).

W związku z powyższym mając na uwadze treść cytowanych przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż podatnikiem tego podatku zgodnie z art.15 ust.1 w przedmiotowej sytuacji będzie spółka komandytowa jako jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą zdefiniowaną w ust.2 art.15, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Jednocześnie należy zaznaczyć, że wspólnicy spółki nie będą podatnikami podatku od towarów i usług z tytułu wykonywanych czynności w spółce komandytowej.

Mając na uwadze wskazany stan faktyczny oraz prawny tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko jednostki wyrażone w niniejszym wniosku jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald