Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w brzmieniu obowiązujący... - Interpretacja - PP-I-005/229/TŁ/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.03.2005, sygn. PP-I-005/229/TŁ/04, Izba Skarbowa w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2004 r., Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia treść udzielonej przez Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informacji z 15 czerwca 2004 r., nr PP/443-37-1-GK/04 o zakresie stosowania prawa podatkowego, udzielonej w odpowiedzi na wniosek Urzędu Miasta X.

Jednostka zwróciła się do Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z pytaniem o konieczność opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności polegających na sprzedaży części wspólnych nieruchomości zaadaptowanych przez nabywających na lokale mieszkalne, bądź na powiększenie lokali już posiadanych wraz ze sprzedażą lub przekazaniem w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu. Zaznaczono przy tym, iż lokale te usytuowane są w budynkach, od zakończenia budowy których minęło co najmniej 5 lat. Podatnik stoi na stanowisku, że od powyższej sprzedaży nie należy pobierać podatku VAT.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza co następuje:

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 , o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się jednak w zakresie powyższej definicji, gdyż nie daje nabywcy praw do rozporządzania gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w przepisach art. 7 ust. 1 wyżej cyt. ustawy. Prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały zasadniczo w przepisach ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) oraz ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami ( Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.). Zgodnie z art. 232 Kodeksu cywilnego, grunty stanowiące własność Skarbu Państwa, a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność jednostek administracyjnych lub ich związków, mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym. Przepis ten znajduje się w "Księdze drugiej. Własność i inne prawa rzeczowe", w "Tytule II. Użytkowanie wieczyste", co oznacza, iż prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej nie zawiera w sobie wszystkich praw należnych właścicielowi (określonych w przepisach "Tytułu I. Własność") m.in. dlatego, że jest prawem na rzeczy cudzej. Natomiast przez świadczenie usług rozumie się, w świetle art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie stanowi - jak wykazano wyżej - dostawy towarów, uznać zatem należy, że jest ono świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostaw prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie to dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Stosownie zaś do art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r., przez towary używane rozumie się m.in. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Dostawa takich towarów korzysta więc ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, to - na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy o VAT - z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Jednakże przepis ten dotyczy sytuacji, w której następuje dostawa budynku wraz z dostawa gruntu. Natomiast w przypadku dostawy lokali mieszkalnych wraz z oddaniem w wieczyste użytkowanie nieruchomości gruntowej dochodzi w rzeczywistości jednocześnie do dostawy towaru oraz odpłatnego świadczenia usług, a zatem nie można zastosować jednej stawki podatku od towarów i usług dla obu tych czynności.

Dodatkowo wskazać należy, że oddawanie nieruchomości gruntowych w użytkowanie wieczyste następuje na podstawie umowy zawieranej w formie aktu notarialnego między gminą (lub Skarbem Państwa) a użytkownikiem wieczystym. Gmina lub Skarb Państwa, przekazując grunt w użytkowanie wieczyste, występuje zatem jako strony umowy cywilnoprawnej. Nie ma więc możliwości zastosowania w tym przypadku przepisów art. 15 ust. 6 ustawy o VAT oraz § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w spawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

W związku z powyższym, oddanie w wieczyste użytkowanie nieruchomości gruntowej nie będzie podlegało zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, lecz na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, będzie opodatkowane podstawowe stawkę tego podatku (22%). Natomiast na podstawie § 8 ust. 1 pkt 12 w/cyt. rozporządzenia Ministra Finansów, zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawkę 0%, podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w tym okresie przepisy prawa podatkowego.

Izba Skarbowa w Opolu