Wnioskodawca, zwrócił się z prośbą o udzielenie odpowiedzi w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży samochodu ciężarowego (w ka... - Interpretacja - DPE-P/443-37/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.10.2005, sygn. DPE-P/443-37/05, Drugi Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Wnioskodawca, zwrócił się z prośbą o udzielenie odpowiedzi w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży samochodu ciężarowego (w karoserii samochodu osobowego) zakupionego w kwietniu 2004 r., którego ładowność jest mniejsza niż określona wg wzoru ustalonego w art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) W zajętym w sprawie stanowisku Podatnik wskazuje na zwolnienie tej czynności od podatku od towarów i usług na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.)

Odnosząc się do zadanego pytania Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu wyjaśnia, że powołany przez Podatnika przepis § 8 ust. 1 pkt 5 ww. rozporządzenia w przedstawionym przypadku nie ma zastosowania. W myśl tego przepisu zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt. 2 ustawy. Zwolnienie na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 powołanego wyżej rozporządzenia odnosi się zatem do sprzedaży używanych samochodów i pojazdów, w stosunku do których przysługiwało odliczenie 50% kwoty podatku naliczonego - nie więcej jednak niż 5.000 zł., na co wskazuje odniesienie do art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o VAT.(w brzmieniu obowiązującym do 21 sierpnia 2005 r.) lub 60% kwoty podatku naliczonego - nie więcej niż 6.000 zł (w brzmieniu obowiązującym od 22 sierpnia 2005 r.).Powyższe oznacza, że zwolnienie to może dotyczyć wyłącznie samochodów i pojazdów nabytych po dniu 1 maja 2004 r., bowiem od tej daty obowiązuje ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że samochód, którego dotyczy zapytanie został nabyty w kwietniu 2004 r., a więc nie podlega regulacji zawartej w § 8 ust. 1 pkt 5 powołanego rozporządzenia. Do sprzedaży przedmiotowego samochodu może mieć natomiast zastosowanie zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, o ile spełniony został warunek określony w tym przepisie. Przepis ten stanowi, iż zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego Podana przez podatnika data nabycia samochodu wskazuje, że mamy do czynienia z towarem używanym w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, którego okres używania przez dokonującego jego dostawy wynosi ponad pół roku.Z przedstawionych rozwiązań prawnych wynika, że sprzedaż przedmiotowego samochodu będzie objęta zwolnieniem, jeżeli przy jego zakupie nie przysługiwało odliczenie podatku naliczonego, w przeciwnym wypadku będzie podlegała opodatkowaniu wg stawki 22%.

Dodatkowo wskazać należy, iż uzależnienie prawa do odliczenia VAT od ładowności samochodu wyliczonej w oparciu o wzór określony w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, na który powołuje się podatnik, nie obowiązuje już w dacie złożenia wniosku. Obowiązująca od 22 sierpnia 2005 r. treść art. 86 ust 3 ustawy o VAT, wprowadzona na mocy art. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 90, poz.756), określa nowe zasady ustalania kategorii samochodów, których nabycie uprawnia do pełnego odliczania podatku VAT. Obecnie w przypadku pojazdów niebędacych samochodami osobowymi przesądzająca jest masa całkowita, która powinna wynosić ponad 3,5 tony aby było możliwe pełne odliczenie VAT. Wobec powyższego, w świetle powołanych przepisów należy uznać, że przedstawione we wniosku stanowisko jest niewłaściwe.

Powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji przez organ odwoławczy (art. 14b. § 2 Ordynacji podatkowej).

Drugi Urząd Skarbowy w Kaliszu