POSTANOWIENIE Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137... - Interpretacja - PP/443-16/1/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.02.2005, sygn. PP/443-16/1/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika


POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zmianami) , Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 20 stycznia 2005r. jest prawidłowe.


UZASADNIENIE
Pismem z dnia 20.01.2005r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje roboty budowlano - montażowe związane z budową i modernizacją oczyszczalni ścieków. Zgodnie z posiadanym oświadczeniem inwestora budowana i modernizowana oczyszczalnia ścieków stanowi infrastrukturę kanalizacyjną w ponad 90% przeznaczoną do odbioru ścieków związanych z budownictwem mieszkaniowym .
Spółka zwróciła się z pytaniem czy w związku z realizacją prac modernizacyjnych i remontowych na obiektach oczyszczalni ścieków , będących obiektami związanymi z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu i przemysłowemu, należy stosować obniżoną stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7% dla całości obiektu lub tylko części związanej z infrastrukturą mieszkaniową, pozostałą część natomiast opodatkować stawką podatku w wysokości 22%. Spółka wyraża pogląd, że realizując prace budowlano - montażowe na obiektach infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu i przemysłowemu, których nie można jednoznacznie przyporządkować do poszczególnych rodzajów budownictwa, należy stosować - na podstawie stosownego oświadczenia procentowy udział opodatkowania podatkiem od towarów i usług odpowiednio dla infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu w wysokości 7% i przemysłowemu 22%.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:
- robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą
- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Definicję robót związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą zawiera art. 146 ust. 2 cyt. ustawy, który stanowi, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Z kolei przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu (art. 146 ust. 3 ustawy) rozumie się:
1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
2) urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Zatem w przypadku, gdy roboty i usługi budowlano - remontowe wykonywane przez Spółkę będą związane zarówno z budownictwem mieszkaniowym jak i z budownictwem przemysłowym, to stawka w wysokości 7% będzie przysługiwała tylko w części związanej z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, dla pozostałej natomiast - w oparciu o przepis art. 41 ust. 1 przedmiotowej ustawy należy zastosować stawkę w wysokości 22%. Przepisy ustawy nie określają, na podstawie jakich dokumentów należy ustalić związek infrastruktury towarzyszącej z budownictwem mieszkaniowym, w związku z tym, zdaniem tutejszego organu podatkowego - za podstawę należy przyjąć wszelkie dokumenty, z których ww. związek wynika, np. dokumenty kosztorysowe i projektowe, plany zagospodarowania przestrzennego, zawarte umowy, oświadczenia organów samorządowych itp. W przypadku braku dokumentów, na podstawie których można ustalić związek robót budowlano - montażowych z budownictwem mieszkaniowym, a więc w przypadku, gdy niemożliwym będzie wykazanie związku, o którym mowa wyżej, nie wystąpi prawo do zastosowania obniżonej 7% stawki, a co za tym idzie cała usługa podlegać będzie opodatkowaniu według stawki 22%. Reasumując, usługi budowlane podlegają co do zasady opodatkowaniu stawką 22% w podatku od towarów i usług. Obniżoną stawkę w wysokości 7% można zastosować w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, jednak do podatnika należy odpowiednie zaklasyfikowanie oraz udokumentowanie zasadności zastosowania obniżonej stawki.

W świetle powyższego stanowisko podatnika jest prawidłowe.
Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również , iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zmianami) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu