Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży informuje, że stanowisko Pana dotyczące podstawy opodatkowania jest prawidłowe, ale tylko w sytuacji braku przesł... - Interpretacja - PP/443-4/WS/2005

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.03.2005, sygn. PP/443-4/WS/2005, Urząd Skarbowy w Łomży

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży informuje, że stanowisko Pana dotyczące podstawy opodatkowania jest prawidłowe, ale tylko w sytuacji braku przesłanek do szacowania podstawy opodatkowania na podstawie art. 23 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ) .

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art.14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wniosek, o którym mowa w § 1, składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, naczelnika urzędu celnego lub wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starosty albo marszałka województwa. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie (art.14a § 2).

Interpretacja, o której mowa w § 1, zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa (art.14a § 3).
Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie (art.14a § 4).

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług ( Dz. U. 54 poz. 535 ) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja , subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o VAT w przypadku gdy:na kupującego zostały nałożone ograniczenia w dysponowaniu lub używaniu towaru, wynikające z umowy, z wyjątkiem przypadków, gdy ograniczenia są wymagane na podstawie odrębnych przepisów lub zostały nałożone na podstawie orzeczenia sądu albo decyzji administracyjnej,dostawa lub cena towaru jest uzależniona od spełnienia dodatkowego świadczenia, którego wpływu na wartość towaru nie można ustalić,między nabywcą a dostawcą istnieje związek, o którym mowa w ust. 2organ podatkowy określa wysokość obrotu na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, pomniejszonych o podatek, jeżeli okaże się, że przypadki te miały wpływ na ustalenie ceny.

Zgodnie z art. 23 § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa organ podatkowy określa podstawę opodatkowania w drodze oszacowania, jeżeli:brak jest ksiąg podatkowych lub innych danych niezbędnych do jej określenia lubdane wynikające z ksiąg rachunkowych nie pozwalają na określenie podstawy opodatkowania, lubpodatnik naruszył warunki uprawniające do korzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania.

W w/w piśmie podatnik stwierdził, że " w transakcjach zakupu i sprzedaży nie zachodzą przesłanki zawarte w art. 32 ustawy o podatku od towarów i usług". W sytuacji, gdy nie występują także przesłanki do szacowania podstawy opodatkowania na podstawie art. 23 § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa to podstawa opodatkowania ustalana jest zgodnie z art. 29 ust. 1 w/w ustawy o VAT jako kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Dodatkowo informuje się, że :

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja powyższa przestanie być aktualna, jeżeli przepis prawa obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia zostanie zmieniony lub przestanie obowiązywać.

Urząd Skarbowy w Łomży