POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-78/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.10.2005, sygn. PP/443-78/05, Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (jedn. tekst z dnia 4 stycznia 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 07.07.2005 roku (wpływ do Urzędu 12.07.2005 roku) uzupełnionego pismami z dnia 13.09.2005 roku oraz 30.09.2005 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług odnośnie stawki podatku na usługi izolacyjne na jednostce pływającej

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Stan faktyczny:

Spółka zajmuje się wykonywaniem usług izolacyjnych na statkach oraz handlem materiałów budowlanych, między innymi izolacji z wełny, taśm aluminiowych.

Spółka wykonuje usługi izolacyjne na jednostce, która jest w Polsce budowana na zasadzie uszlachetniania czynnego. Procedurę uszlachetniania czynnego rozpoczęła Gdańska X. Statek jest budowany dla kontrahenta z USA. Armator zleca wykonanie usług Stoczni X oraz firmie z Norwegii nie zarejestrowanej dla potrzeb VAT w Polsce, która z kolei zleca wykonanie usług Spółce. Spółka posiada dostarczony przez firmę norweską SAD, z którego wynika, że wybudowany statek opuścił teren Unii Europejskiej. W dokumencie SAD w pozycji Nadawca/Exporter widnieje Stocznia X.

Opisana sytuacja nie obejmuje kontraktów wielostronnych.

Pytanie i stanowisko podatnika:

Czy prawidłowe jest stanowisko, że do opisanych usług ma zastosowanie stawka VAT 0% na podstawie art. 83 ust. 9 ustawy.

Ocena prawna:

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zmianami) zwanej dalej ustawą, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się usług polegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów.

Definicje usług, o których mowa w ust. 1 pkt 24 zawierają przepisy ust. 7 pkt 1-4 ustawy.

Zgodnie z przepisem art. 83 ust. 9 ustawy, przez usługi, o których mowa w ust. 1 pkt 24 rozumie się również usługi polegające na przerobie, uszlachetnianiu lub przetworzeniu, świadczone na zlecenie podmiotów mających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju, w przypadku gdy:

  1. wykonywane przez podatnika usługi dotyczą towarów nabytych lub zaimportowanych w tym celu na terytorium Wspólnoty;
  2. podatnik posiada dowód, że należność za usługę została zapłacona i przekazana na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju;
  3. podatnik posiada dokument potwierdzający wywóz towaru z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty, którego usługa dotyczy.

Dodatkowy warunek, od którego zależy, czy wyżej opisane czynności można uznać za usługi wymienione w art. 83 ust. 1 pkt 24 został zawarty w ust. 10 art. 83. Zgodnie z ust. 10, przepis ust. 9 stosuje się pod warunkiem, że podatnik otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty, nie później jednak niż 40. dnia, licząc od daty wykonania usługi; otrzymanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym uprawnia podatnika do dokonania korekty kwoty podatku należnego w złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazano usługę.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego należy stwierdzić, że występuje sytuacja opisana w w/w przepisie ust. 9 art. 83 ustawy, tzn. wykonywane przez Spółkę usługi są świadczone na zlecenie podmiotu mającego siedzibę poza terytorium kraju - w Norwegii, wykonywane przez Spółkę usługi dotyczą towarów zaimportowanych w tym celu na terytorium Wspólnoty - towary sprowadzone na terytorium kraju z USA, Spółka posiada potwierdzenie wpłaty należności za usługę na rachunek bankowy w banku krajowym oraz dokument SAD potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty - z terytorium kraju do USA.

Należy zatem uznać, że opisane przez Spółkę usługi uznaje się za usługi, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy, które są opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 0%, pod warunkiem, że dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty Podatnik otrzymał w terminie 40 dni licząc od daty wykonania usługi.

Dodatkowo tut. organ podatkowy wskazuje, że sprawą podatnika jest takie udokumentowanie przeprowadzonej transakcji, aby z dokumentów wynikało, iż zostały spełnione warunki do zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT. Oprócz dokumentów wymienionych w art. 83 ust. 9 pkt 2 i 3 ustawy, podatnik powinien również posiadać inne dokumenty jednoznacznie potwierdzające, że wykonywane przez niego usługi dotyczą towarów zaimportowanych na terytorium Wspólnoty w celu wykonania na nich przerobu, uszlachetniania lub przetworzenia.

Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku