Postanowienie - Interpretacja - US.IV-443/5/2005/VAT

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.02.2005, sygn. US.IV-443/5/2005/VAT, Urząd Skarbowy w Puławach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Na podstawie art. 216 §1, art. 14a §1, §3, 4 i 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz 926 z późniejszymi zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy - w sprawie interpretacji przepisów art.6 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), w indywidualnej sprawie opisanej przez podatnika w zapytaniu z dnia 04.01.2005r. - za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Stan faktyczny opisany przez podatnika i jego stanowisko w sprawie:

Pan S i Pani S są wspólnikami dwuosobowej spółki jawnej, prowadzącej przedsiębiorstwo na majątek którego składają się: środki trwałe, wyposażenie, środki majątku obrotowego oraz należności i zobowiązania. Spółka jest podatnikiem podatku VAT. W roku 2004 spółka prowadziła sprzedaż wyłącznie opodatkowaną. Z powodu przejścia na emeryturę Pani S, wspólnicy spółki zdecydowali o dokonaniu darowizny przedsiębiorstwa na rzecz Pana S prowadzącego firmę jednoosobową.

Pytanie podatnika dotyczy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dokonanej darowizny oraz korekty podatku naliczonego.

a) związanego z nabyciem środków trwałych nabytych pod rządami ustawy obowiązującej do 30.04.2004r.

b) związanego z nabyciem środków trwałych nabytych pod rządami ustawy obowiązującej od 01.05.2004r.

c) z tytułu nabycia towarów handlowych nie zużytych do sprzedaży opodatkowanej.

W ocenie podatnika do darowizny przedsiębiorstwa nie stosuje przepisów ustawy VAT zgodnie z art.6 pkt.1 ustawy, podatek naliczony związany z nabycie środków trwałych nie podlega korekcie, natomiast podatek naliczony od nabytych składników majątku obrotowego podlega skorygowaniu.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach:

Po przeanalizowaniu obowiązujących w tym względzie przepisów podatkowych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Puławach informuje, iż zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Przez zbycie należy rozumieć sprzedaż, darowiznę lub inne czynności które - w świetle art. 7 ust. 1 ustawy - prowadzą do przeniesienia prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel. Wyłączeniu podlegają zatem wszystkie czynności wymienione w art. 5 ww ustawy, jeżeli ich przedmiotem jest przedsiębiorstwo. Przedsiębiorstwa jako przedmiot zbycia musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym (definicję przedsiębiorstwa określa art. 551 Kodeksu Cywilnego).

W związku z tym, iż darowizna przedsiębiorstwa nie podlega przepisom ustawy, nie pociąga więc za sobą obowiązku dokonywania korekt podatku naliczonego od dokonanych wcześniej zakupów środków trwałych, natomiast w stosunku do zakupionych towarów handlowych podatek naliczony należy skorygować zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy VAT.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie- zgodnie z art. 236 § 2 pkt .1 Ordynacji podatkowej - służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Urząd Skarbowy w Puławach