POSTANOWIENIE - Interpretacja - 4406-1-6/04/05/MŻ

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.04.2005, sygn. 4406-1-6/04/05/MŻ, Urząd Skarbowy w Pucku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pucku działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926 z 1997r. z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28 stycznia 2005 uzupełnionego pismem z dnia 21 marca 2005r. (złożono w tut. Urzędu - 22.03.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego w sprawie stwierdzenia, czy Stowarzyszenie jako organizacja pożytku publicznego może być zwolnione z płacenia podatku VAT , który odprowadza comiesięcznie od wystawionej faktury za dzierżawę sprzętu rehabilitacyjnego i pomieszczeń w Ośrodku Adaptacyjnym.

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Ze złożonego wniosku wynika następujący stan faktyczny:

Stowarzyszenie od 17 stycznia 2005 r. uzyskało statut organizacji pożytku publicznego. Cały uzyskany dochód zgodnie z postanowieniem statutu jest przeznaczony na działalność statutową Stowarzyszenia - utrzymanie Środowiskowego Domu Samopomocy i stanowi poważne źródło uzupełnienia potrzebnych środków finansowych otrzymywanych z dotacji celowych na ten cel.

Zdaniem Wnioskodawcy w art. 6 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zdecydowano, że Statutowa działalność organizacji pozarządowej oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3, ( kościelne) w części obejmującej działalność pożytku publicznego, nie jest, z zastrzeżeniem art. 9 ust. 1, działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów Prawa działalności gospodarczej i może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna. Zgodnie z powyższym działalność prowadzona przez Stowarzyszenie nie jest działalnością gospodarczą lecz działalnością odpłatną, z której dochód przeznaczony jest na cele statutowe ( odpowiedni zapis w statucie Stowarzyszenia: art. 5 § 5, § 11, § 12).

W art. 8 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie określono, że działalnością odpłatną pożytku publicznego jest działalność w zakresie wykonywania zadań należących do sfery zadań publicznych, w ramach realizacji przez organizację pozarządową oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 celów statutowych, za którą pobiera wynagrodzenie. Działalnością odpłatną pożytku publicznego jest również sprzedaż towarów i usług wytworzonych lub świadczonych przez osoby bezpośrednio korzystające z działalności pożytku publicznego, w szczególności w zakresie rehabilitacji oraz przystosowania do pracy zawodowej osób niepełnosprawnych, a także sprzedaż przedmiotów darowizny na cele prowadzenia działalności pożytku publicznego. Dochód z działalności odpłatnej pożytku publicznego ma służyć wyłącznie realizacji zadań należących do sfery zadań publicznych lub celów statutowych, o których mowa w przepisie. Interpretujące ten zapis Stowarzyszenie uważa, iż przedmiot dzierżawy tj. dzierżawa sprzętu rehabilitacyjnego Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej i współużytkowanie pomieszczeń w Ośrodku Adaptacyjnym służy powyższemu i jako taka powinna być zwolniona z podatku VAT.

Zgodnie z zapisem załącznika nr 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, w którym jako zwolnione z VAT określone są : PKWiU ex 85 - usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych ( PKWiU 85.2). Stowarzyszenie uważa, że taka dzierżawa będzie zwolniona od VAT.

W związku z przytoczonymi przepisami dotyczącymi przedmiotowej sprawy, Stowarzyszenie uważa, że prowadząc działalność z zakresu pożytku publicznego, przeznaczając uzyskane środki finansowe z w/w dzierżawy na cele statutowe winno być zwolnione z podatku VAT.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny tut. organ podatkowy stwierdza niepoprawność stanowiska Wnoszącego zapytanie.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1 ustawy).

Działalność gospodarcza zgodnie z art. 15 ust 2 w/w ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jak wynika z treści art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o VAT podatnikami są m. in. osoby prawne, którą zgodnie z zapisem w statucie Stowarzyszenia niewątpliwie jest Stowarzyszenie.

Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje zwolnienia przedmiotowe niektórych czynności wykonywanych przez podatników, które są wymienione w przepisach cyt. ustawy i przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy.

W w/w załączniku Nr 4 pod poz. 9 zostały wymienione usługi ex PKWiU 85 - Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych ( PKWiU 85.2)

Natomiast w wykazie usług, które korzystają ze zwolnienia przedmiotowego w podatku VAT nie ma wymienionych usług dzierżawy. Tak więc przychody z dzierżawy sprzętu i pomieszczeń - nawet jeżeli przeznaczone są na finansowanie celów statutowych działalności Ośrodka - podlegają opodatkowaniu 22 % stawką podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy.

Należy mieć na względzie, że Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem w zakresie klasyfikacji oraz prawidłowego opodatkowania. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, zainteresowany podmiot może zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi o wydanie opinii klasyfikacyjnej.

Reasumując, przedstawione stanowisko Stowarzyszenia jest nieprawidłowe.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pucku postanowił jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy w Pucku