POSTANOWIENIE - Interpretacja - PV/443-416/IV/2005/JW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.10.2005, sygn. PV/443-416/IV/2005/JW, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 22.07.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 01.08.2005r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia zakresu opodatkowania działalności socjalnej Podatnika, polegającej na udzielaniu pracownikom pożyczek z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych ? w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT

stwierdza, że :

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik, zgodnie z ustawą z dnia 4 marca 1994r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (j.t. Dz.U. z 1996r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.), tworzy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), z którego finansowana jest działalność socjalna w przedsiębiorstwie. Przedmiot działalności socjalnej Podatnika jest zróżnicowany.

W ramach tej działalności Podatnik m.in. udziela pożyczek z ZFŚS. Pracownik spłaca wartość nominalną pożyczki w comiesięcznych ratach, wraz z ustalonymi z góry odsetkami.

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy działalność socjalna polegająca na udzielaniu pożyczek z ZFŚS stanowi odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Podatnika - z uwagi na fakt, iż pracownik oprócz wartości nominalnej pożyczki spłaca również ustalone z góry odsetki - należy przyjąć, iż taka działalność Spółki stanowi odpłatne świadczenie usług. W konsekwencji Podatnik wykazuje kwotę odsetek jako sprzedaż podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (sprzedaż zwolniona).

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik w ramach prowadzonej działalności socjalnej m.in. udziela pracownikom oprocentowanych pożyczek z ZFŚS.

Stosownie do art. 1 ust. 1 ustawy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych ZFŚS przeznaczony jest na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z niego oraz na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych.

Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS przez działalność socjalną rozumie się usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Udzielanie pracownikom pożyczek ze środków ZFŚS jest zatem jednym z przejawów działalności socjalnej polegającej na pomocy materialnej. Osobami uprawnionymi do korzystania z tego rodzaju pomocy są pracownicy wraz z rodzinami, emeryci i renciści oraz byli pracownicy (art. 2 pkt 5 ustawy o ZFŚS). Środkami funduszu są m.in. wpływy z opłat pobieranych od osób i jednostek organizacyjnych korzystających z działalności socjalnej oraz z oprocentowania pożyczek udzielonych na cele mieszkaniowe (art. 7 ust. 1 pkt 1 i pkt 5 ustawy o ZFŚS), nie stanowią one jednak przychodu pracodawcy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i dla celów podatku dochodowego od osób prawnych nie są kwalifikowane jako przychody podlegające opodatkowaniu.

Udzielanie pożyczki pracownikom ze środków funduszu stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż należy uznać ją wyłącznie za wykonanie czynności administrowania środkami funduszu (art. 10 ustawy o ZFŚS) z ustawowym obowiązkiem przekazania uzyskanych odsetek na rachunek bankowy ZFŚS. Nie mamy w tym wypadku do czynienia ze świadczeniem usługi finansowej ze środków własnych pracodawcy jako podatnika podatku od towarów i usług i z tego względu nie można utożsamiać tego rodzaju pożyczek z pożyczkami udzielanymi przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą, które świadczą usługi finansowe. Również odsetki, które w niektórych sytuacjach pracownik ma obowiązek uiścić, nie będą stanowiły przedmiotu opodatkowania podatkiem VAT.

Pomorski Urząd Skarbowy