Postanowienie - Interpretacja - PP/443-88/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.11.2005, sygn. PP/443-88/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 21 września 2005 roku, uzupełnionego pismem z dnia 04 listopada 2005 roku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w związku z wątpliwościami interpretacyjnymi dotyczącymi prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu motocykla, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami)

uznaje

stanowisko Pani przedstawione w złożonym wniosku za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W złożonych pismach przedstawiono następujący stan faktyczny.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pani usługi serwisowe dla urządzeń klimatyzacyjnych. W związku ze świadczeniem w/w usług planuje Pani zakupić motocykl, który ma stanowić środek trwały firmy.

W związku z powyższym w złożonym wniosku zawarto pytanie następującej treści:

  • czy ma Pani prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu w/w środka trwałego ?

W Pani ocenie powyższy zakup daje prawo do pomniejszenia podatku należnego o 60% podatku naliczonego zawartego w fakturze dokumentującej go.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi ? w myśl ust. 3 powołanego artykułu - 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla których podatnikiem jest ich nabywca ? nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Powołana wyżej ustawa nie definiuje pojęcia ?pojazd samochodowy?.

Definicję tego pojęcia zawiera ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 ze zmianami). Zgodnie z art. 2 pkt 33 w/w ustawy, pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. W myśl pkt. 45 tego artykułu motocykle są traktowane jako pojazdy samochodowe jednośladowe lub z bocznym wózkiem ? wielośladowe.

Jeżeli motocykl, który ma zostać nabyty będzie wykorzystywany przez Panią do wykonywania czynności opodatkowanych, to w związku z faktem, iż jest pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony będzie przysługiwało odliczenie 60 % kwoty podatku naliczonego od jego nabycia, nie więcej jednak niż 6.000,- zł.

Niniejsze postanowienie wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie złożonym w dniu 21 września 2005 roku i przepisy prawa obowiązujące w dniu jego datowania.

Stosownie do treści art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta.

Zgodnie z brzmieniem art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja o której mowa w art. 14 a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 tej ustawy.

Na niniejsze postanowienie ? zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej - służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Toruniu. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu