- Interpretacja - III-2/443-23/9303/05/DP

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.04.2005, sygn. III-2/443-23/9303/05/DP, Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26.02.2005r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik świadczy usługi transportowe na terytorium państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej. Usługa transportu towarów wykonywana jest tylko do krajów członkowskich jako miejsca ich ostatecznego przeznaczenia. Towar załadowywany jest w kraju i transportowany na terytorium innego państwa członkowskiego. Podatnik świadcząc powyższe usługi jest podwykonawcą polskiej firmy spedycyjnej, dla której wystawia fakturę. Firma spedycyjna fakturuje wykonaną usługę transportową na rzecz swojego kontrahenta ze stawką 0%.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy świadcząc tego rodzaju usługi transportowe w podzleceniu polskiej firmy spedycyjnej ma prawo do stosowania stawki 0 % w podatku od towarów i usług. Podatnik posiada własne dokumenty przewozowe w tym CMR potwierdzający dowóz towaru do kontrahenta unijnego. Zdaniem Podatnika przysługuje mu prawo fakturowania przedmiotowej usługi ze stawką 0 % na rzecz spedytora, gdyż na zleceniu transportowym spedytor będzie podawał numer kontrahenta unijnego, na rzecz którego świadczona jest usługa.

Zgodnie z art. 28 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej "wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów", miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust.3. Ustęp 3 ww. artykułu stanowi zaś, że w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

W zaistniałym stanie faktycznym świadczy Pan wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów. W sytuacji, gdy polski podatnik (w tej sytuacji spedytor) zlecił Panu przedmiotową usługę transportową miejscem świadczenia usługi i opodatkowania jest Polska. Podmiotem zobowiązanym do wystawienia faktur i zapłaty podatku jest wykonawca usługi. Stawka podatku od towarów i usług w odniesieniu do tego rodzaju usług na podstawie art. 41 ust. 1 cyt. ustawy wynosi 22%.

Zleceniodawca usługi transportowej (spedytor), w sytuacji kiedy kontrahent unijny (nabywca) podał mu numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, wystawi fakturę na rzecz tegoż kontrahenta bez wskazywania stawki i kwoty podatku z adnotacją, iż zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy z 11.03.2005r. o podatku od towarów i usług do zapłaty podatku od wartości dodanej od usługi zobowiązany jest nabywca usługi.

W przedstawionym stanie faktycznym nie występuje szczególny przypadek zastosowania stawki 0% przez Podatnika, gdyż zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 cyt. ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuję się do usług transportu międzynarodowego. Ustawodawca w ust. 3 art. 83 ww. ustawy zdefiniował powyższe usługi jako:

1) przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

  1. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,
  2. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
  3. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
  4. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.

W przypadku świadczenia usług transportowych jedynie na terytorium wspólnoty nie mamy do czynienia z usługami transportu międzynarodowego, w związku z powyższym nie może Pan fakturować świadczonej usługi transportowej wg stawki podatku w wysokości 0%. Usługi świadczone przez Pana podlegają opodatkowaniu stawka podatku od towarów i usług 22%.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowych do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.

Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty