Podatnik świadczy usługi wykrawania mięsa na terenie Niemiec. Usługi te będą świadczone na ruchomym majątku rzeczowym (półtuszach zwierzęcych) niemie... - Interpretacja - PP/443-27/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.10.2005, sygn. PP/443-27/05, Urząd Skarbowy w Jarocinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik świadczy usługi wykrawania mięsa na terenie Niemiec. Usługi te będą świadczone na ruchomym majątku rzeczowym (półtuszach zwierzęcych) niemieckiego podmiotu, prowadzącego działalność gospodarczą, zarejestrowanego podatnika od wartości dodanej. Zdaniem podatnika, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, opodatkowanie w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym odbywa się w miejscu ich faktycznego świadczenia i usługobiorca jako podatnik VAT będzie zobowiązany do rozliczenia tego podatku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż zgodnie z art. 27 ust.2 pkt 3 lit. d ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku usług wykonywanych na ruchomym majątku rzeczowym (co ma miejsce w przedmiotowej sprawie) - miejscem wykonywania tych usług jest miejsce ich faktycznego wykonywania. Przez ruchomy majątek rzeczowy należy rozumieć wszelkie towary, które nie są nieruchomościami oraz budowlami trwale związanymi z gruntem. Usługi na ruchomym majątku rzeczowym to usługi polegające na przetworzeniu, dostosowaniu jakiegoś produktu, po to aby mu nadać nową postać na wniosek zlecającego, który jest właścicielem rzeczy. W związku z powyższym, skoro usługi wykrawania mięsa wykonane zostaną na terytorium Niemiec, to zgodnie z przepisami ww. ustawy, właśnie tam zostaną opodatkowane. Przepisy państwa, w którym wykonano usługę regulują tę kwestię i mogą nałożyć na polskiego podatnika obowiązek zarejestrowania się w tym państwie oraz rozliczenia podatku, choć na ogół podatek należny w podobnych przypadkach rozlicza usługobiorca. Natomiast podmiot polski usługi tej nie opodatkowuje w kraju.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Jarocinie