P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1435/PP1/443-218/05/AW

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.12.2005, sygn. 1435/PP1/443-218/05/AW, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997r. nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 12.09.2005r. (wpływ do tut. Urzędu 13.09.2005r.) uzupełnionym pismem z dnia 07.12.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.


postanawia


uznać stanowisko Strony przedstawione w w/w piśmie z dnia 12.09.2005r. za prawidłowe.


Uzasadnienie


Z przedstawionego w pismie stanu faktycznego wynika, że Gospodarstwo Pomocnicze przy Ministerstwie w ramach usług świadczonych na rzecz jednostki macierzystej maw zakresie swoich obowiązków zadania związane z obsługą Ministerstwa, m. in. poprzez świadczenie usług transportowych, w tym prowadzenie właściwej gospodarki transportowej przez utrzymanie transportu w sprawności i gotowości technicznej (samochody osobowe powierzone pod opiekę eksploatacyjną i techniczną gospodarstwa stanowią własność Ministerstwa).
Wydatki na paliwo do samochodów osobowych stanowią element wartości w/w usługi transportowej świadczonej przez Gospodarstwo Pomocnicze. Powyższe usługi dokumentowane są co miesiąc zbiorczą fakturą VAT wystawianą na rzecz Ministerstwa. Sprzedaż dotycząca obsługi Ministerstwa, w tym przenosząca tego rodzaju wydatki, wykazywana jest jako sprzedaż zwolniona z podatku VAT (zgodnie z § 8 ust. 1 pkt. 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług). W związku z tym, podatek naliczony od paliwa traktowany jest jako wydatek związany ze sprzedażą zwolnioną z VAT i odnoszony bezpośrednio w koszty.

W związku z powyższym Strona stawia pytanie:czy podatek naliczony VAT w wyżej opisanej sytuacji powinien również być wykazywanyw pozycji 57 deklaracji VAT-7 jako kwota podatku naliczonego od paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, które nie podlegają odliczeniu od podatku należnego zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy?

W przedmiotowej sprawie Wnioskodawca traktuje powyższy podatek VAT naliczony od paliw jako w pierwszej kolejności związany ze sprzedażą zwolnioną i nie wykazuje nieodliczonego podatku VAT od paliw w tej pozycji deklaracji.

Stosownie do zapisu § 8 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U.nr 97 poz. 970 z późn. zm.), zwalnia się od podatku usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi,z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy(tj. usługi w zakresie rozprowadzania wody oraz usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne) oraz usług komunikacji miejskiej.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż dokonywane przez Stronę czynności związane z obsługą Ministerstwa i świadczone na jego rzecz, są zwolnione z podatku od towarówi usług.
W art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzono, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi,o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zatem, ponieważ przedmiotowe wydatki na paliwo do samochodów osobowych ponoszone przez Gospodarstwo Pomocnicze i co miesiąc przenoszone na Ministerstwo fakturą VAT związane są ze sprzedażą zwolnioną z podatku VAT, stwierdzić należy, że Strona nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony związany z w/w wydatkami.
Art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, do którego odnosi się objaśnienie do pozycji 57 części F formularza deklaracji VAT-7 stanowi, iż do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5. Z uwagi na fakt, iż przedmiotowa działalność Strony na rzecz Ministerstwa jest zwolniona z podatku od towarów i usług, Strona nie jest zobowiązania wypełniać w/w pozycji deklaracji VAT-7, bowiem Stronie nie przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od kwoty podatku należnego od paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu w związku z niespełnieniem przez nią warunków zawartych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a nie w związku z niespełnieniem przez nią warunków zawartych w art. 88 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.
Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.
W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Pouczenie

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia(art. 236 Ordynacji podatkowej). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście