Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż w celu promocji Swojej firmy oraz wprowadzanych do obrotu produktów podejmuje On liczne... - Interpretacja - ZP/443-588/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.02.2005, sygn. ZP/443-588/04, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż w celu promocji Swojej firmy oraz wprowadzanych do obrotu produktów podejmuje On liczne, wskazane poniżej czynności.

W przedmiotowym piśmie Spółka zwraca się z zapytaniem, czy powinna naliczać podatek VAT należny od przekazywanych nieodpłatnie Jej potencjalnym klientom:

1) materiałów i towarów podczas organizowanych przez Spółkę degustacji w sklepach,

2) gazetek wydawanych przez markety, w których widnieje zdjęcie produktu Podatnika wraz z ceną promocyjną,

3) nagród w ramach prowadzonych konkursów.

Ponadto, Spółka prosi o wyjaśnienie, czy opodatkowaniu podlegają, przekazywane nieodpłatnie jej kontrahentom:

1) spożywane na terenie firmy w związku z wizytami kontrahentów: kawa, paluszki, cukier i ciastka,

2) posiłki w restauracji, nabywane przy okazji spotkań z kontrahentami.

Zdaniem Podatnika, wszystkie wymienione czynności są związane ze sprzedażą opodatkowaną i przeznaczone na cele związane z prowadzonym przez Niego przedsiębiorstwem, ponieważ prowadzą do promocji Podatnika, kreowania Jego pozytywnego wizerunku na rynku oraz rozpowszechniania Jego produktów. W związku z tym, czynności opisane w przedmiotowym wniosku nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W niniejszej sprawie zastosowanie mają następujące przepisy prawa podatkowego;

-art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), który stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części,

- art. 7 ust. 3 przywoływanej ustawy podatkowej, zgodnie z którym przepisu art. 7 ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem,

- art. 7 ust. 4 w/w ustawy, stosownie do którego przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6,

- art. 7 ust. 7 ustawy, zgodnie z którym przez próbkę, o której mowa w ust. 3, rozumie się najmniejszą ilość towaru pobraną z dużej partii, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy,

- art. 8 ust. 1 ustawy podatkowej, zgodnie z którym przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7,

- art. 8 ust. 2 w/w ustawy, stosownie do którego nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się, co następuje;

Art. 7 ust. 2 pkt 2 przywoływanej ustawy podatkowej stanowi, iż odpłatną dostawą towarów jest również wszelkie przekazanie przez podatnika towarów bez wynagrodzenia, należących do jego przedsiębiorstwa (w szczególności darowizny) na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Stosownie natomiast do regulacji zawartej w art. 7 ust. 3 w/w ustawy, unormowania tego nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie ) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Dokonując analizy obydwu przytoczonych powyżej unormowań, zakładając jednocześnie racjonalność działań ustawodawcy, wywieść należy, iż odpłatną dostawą towarów jest przekazanie bez wynagrodzenia przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa - w formie prezentów (darowizn) przekraczających małą wartość (art. 7 ust. 4 ustawy podatkowej) oraz nie mających statusu próbek - na cele wiążące się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, pod tym warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Mając powyższe na uwadze, jeżeli Podatnik przekazuje swoim klientom nagrody w ramach prowadzonych konkursów (nie będące prezentami o małej wartości lub próbkami), przekazanie to podlega opodatkowaniu jako odpłatna dostawa towarów, pod warunkiem, że podatek naliczony w związku z nabyciem lub wytworzeniem powyższych nagród podlega odliczeniu. Natomiast nie podlega opodatkowaniu przekazanie przedmiotowych nagród, jeżeli spełniają one kryteria zakwalifikowania ich do prezentów o małej wartości, tzn. łączna wartość przekazywanych towarów jednej osobie nie może przekraczać w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej w poprzednim roku podatkowym.

Jeżeli natomiast Wnioskująca przekazuje swoim klientom katalogi reklamowe, które zawierają informacje o oferowanych towarach, w szczególności ceny towarów oraz ilustracje prezentujące towary handlowe, to przekazanie takie nie podlega opodatkowaniu jako odpłatna dostawa towarów. Celem tych działań jest bowiem informacja o sprzedawanym asortymencie, która w efekcie ma prowadzić do zwiększenia obrotów. Są to więc cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a nie darowizny czy przekazanie towarów bez wynagrodzenia, o których mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 przywoływanej ustawy. Ponadto, przedmiotowych katalogów nie można rozpatrywać w kategorii prezentów, gdyż w wyniku ich przekazania trudno podnosić przysporzenie majątkowe dla jego odbiorcy.

Z przepisu art. 7 ust. 2 w/w ustawy wynika także wyraźne rozróżnienie czynności przekazania od czynności zużycia towarów. Opodatkowaniu podlega zużycie określonych w tym przepisie towarów, gdy spożytkowane są na cele ściśle wymienionych osób. Ponadto, z treści przepisu nie wynika, aby w pojęciu "wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia", które może odnosić się do czynności przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy, mieściła się również czynność zużycia towarów. Nie podlegają zatem opodatkowaniu nieodpłatne czynności zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy w przypadku gdy beneficjentem jest kontrahent Podatnika - osoba trzecia nie będąca pracownikiem, udziałowcem ani inną osobą, określoną w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.

Zatem materiały i towary zużywane przez potencjalnych klientów, w ramach prowadzonych, degustacji oraz spożywane na terenie firmy przez kontrahentów (kawa, paluszki, cukier i ciastka), nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 2 w/w ustawy, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Jeżeli zatem usługi gastronomiczne, nabyte przez Podatnika, przekazywane są nieodpłatnie na cele związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, to takie świadczenie nie wyczerpuje warunków uznania go za podlegające opodatkowaniu. Zatem nieodpłatne przekazywanie tych usług na rzecz kontrahentów Podatnika nie mieści się w hipotezie art. 8 ust. 2, w związku z czym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu