Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowe... - Interpretacja - US/PP/443/7/2005/MA

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.03.2005, sygn. US/PP/443/7/2005/MA, Urząd Skarbowy w Zabrzu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zabrzu stwierdza, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 04.01.2005 r., który wpłynął w dniu 05.01.2005 r. uzupełnione dnia 09.02.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej prawa naliczenia i odliczenia w deklaracji VAT-7 podatku od towarów i usług z tytułu wewnatrzwspólnotowego nabycia towarów oraz złożenia kwartalnej informacji podsumowującej VAT-UE, b>jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.01.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zabrzu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 09.02.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Zgodnie ze stanem faktycznym opisanym przez wnioskodawcę dokonał on transakcji zakupu towaru od firmy amerykańskiej. Towar wydano z terytorium Holandii przez pośrednika holenderskiego, zarejestrowanego w Holandii dla potrzeb transakcji wewnatrzwspólnotowych. Pośrednik zapłacił cło oraz podatek z tytułu importu towaru z USA do Holandii. Zdaniem wnioskodawcy w powyższej sytuacji występuje wewnatrzwspólnotowe nabycie towarów, a podatek VAT winien zostać naliczony i odliczony w deklaracji VAT-7 w pozycjach wenatrzwspólnotowego nabycia towarów, zaś w kwartalnej informacji podsumowującej VAT-UE jako kontrahenta należy wykazać pośrednika holenderskiego.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez wewnatrzwspólnotowe nabycie towarów, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostaw, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o VAT, cytowany przepis stosuje się pod warunkiem, że:

  • nabywcą towarów jest

- podatnik, o którym mowa w art. 15 ( tj. osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna, wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą) lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika albo

-osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy ani podatnikiem podatku od wartości dodanej.

  • dostawca towarów jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy lub podatnikiem podatku od wartości dodanej.

Wnioskodawca nabywa towary od firmy z USA, odbioru tych towarów dokonuje z Holandii od pośrednika holenderskiego działającego w imieniu firmy amerykańskiej, zarejestrowanego jako podatnik VAT w Holandii. Firma holenderska dokonuje procedury dopuszczenia do obrotu towaru z państwa trzeciego- USA, na terytorium Wspólnoty- Holandia. Wobec faktu, iż towary są wysyłane na terytorium państwa członkowskiego innego niż państwo członkowskie rozpoczęcia wysyłki oraz że nabywca jest podatnikiem podatku VAT, mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.W takiej sytuacji, działając na podstawie art. 100 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik powinien złożyć kwartalną informację podsumowującą VAT-UE , w której jako kontrahenta z tytułu wewnatrzwspólnotowego nabycia towarów wykaże Firmę holenderską.W deklaracji podatkowej VAT-7 w poz. nr 30 oraz 31 podatnik winien wykazać kwoty z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, którą w omawianym przypadku stanowi kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów ( poz. nr 43 i 44 deklaracji VAT-7).

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT "w przypadku...wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów...wystawiane są faktury wewnętrzne...".

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach ( adres do korespondencji : Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej - 43-3Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a ) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy w Zabrzu