POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP.443-13/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.04.2005, sygn. PP.443-13/05, Urząd Skarbowy w Zakopanem

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 31.01.2005 roku uzupełnionego 11.04.2005 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącego miejsca opodatkowania usług polegających na przygotowaniu i utrzymywaniu stoisk targowych w ramach imprez promocyjnych poza terytorium kraju stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Podatnik zwrócił się z zapytaniem o miejsce opodatkowania usług polegających na przygotowaniu i utrzymywaniu stoisk targowych w ramach imprez promocyjnych poza terytorium kraju.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przygotowywania i utrzymania ekspozycji targowych podczas targów samochodowych. Usługi te polegają na przygotowaniu eksponatów -pojazdów do pokazu tj. odbiór od spedytora, rozmieszczenie, opisanie, czyszczenie, kosmetyka specjalistyczna, serwis techniczny, oraz przygotowanie stoiska do imprezy oraz jego utrzymanie jak również rozdawanie ulotek reklamowych w trakcie trwania targów samochodowych. Działalność Podatnika została sklasyfikowana w grupowaniu PKWiU 74.87.15-00.00 "usługi organizowania wystaw, targów i kongresów".
Powyższe usługi Podatnik wykonuje poza terytorium kraju w Unii Europejskiej i poza Unią Europejską.
Zdaniem Podatnika wykonywanie przez niego usługi jako związane z nieruchomościami powinny być opodatkowane w miejscu położenia nieruchomości.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem wyjaśnia, iż zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28.
Jednakże jedną z kategorii usług, w stosunku do których nie stosujemy ww. artykułu są usługi związane z nieruchomościami. W myśl postanowień art. 27 ust. 2 pkt 1 miejscem świadczenia tych usług jest miejsce położenia nieruchomości. Wobec takiego zapisu ustawy drugorzędnego znaczenia nabiera fakt, kto jest nabywcą usługi - podstawowym kryterium oceny dla określenia miejsca opodatkowania jest miejsce położenia nieruchomości. Skoro więc miejscem świadczenia usługi w myśl art. 27 ust. 2 pkt 1 będzie kraj położenia nieruchomości, a ustawa o podatku od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 co do zakresu opodatkowania obejmuje jedynie "odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;" to zdarzenia gospodarcze mające miejsce poza terenem kraju nie będą skutkowały w polskim podatku VAT.
Opodatkowanie usług związanych z nieruchomościami będzie zależało więc od statusu podatkowego nabywcy w kraju członkowskim. Jeśli będzie nim podatnik od wartości dodanej to on przejmie na siebie obowiązek rozliczenia podatku na zasadzie samoopodatkowania w kraju położenia nieruchomości. Jeśli nabywcą usługi nie będzie podatnik od wartości dodanej to polski podatnik będzie musiał dokonać rejestracji w kraju położenia nieruchomości i sam rozliczyć podatek należny od świadczonej usługi. W przypadku rejestracji w kraju członkowskim należy stosować przepisy obowiązujące w kraju rejestracji.
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania określaj ą przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), wydane na podstawie delegacji zawartej w art. 106 ust. 8 pkt 1 ww. ustawy.
Podsumowując, usługi świadczone przez Podatnika o ile świadczone będą na rzecz podatnika, który posiada siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, lub poza Wspólnotą, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, Podatnik ma obowiązek udokumentować przedmiotową sprzedaż fakturą. Faktura ta nie będzie ewidencjonowana w rejestrze sprzedaży VAT i wykazywana w deklaracji VAT. Podatnik ma prawo jednak do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim usługi te podlegałyby opodatkowaniu, gdyby zostały wykonane w Polsce, a Podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami (art. 86 ust. 8 pkt 1 ww. ustawy).
Dla ww. podmiotu w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrolne ani postępowanie administracyjnym, wszczęte przed złożeniem wniosku.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, a traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów prawa, które były jej przedmiotem, oraz zmiany stanu faktycznego przedstawionego przez stronę.

Jednocześnie zaznacza się, iż interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zakopanem w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).

Urząd Skarbowy w Zakopanem