POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1438/443/57-50/2005/AP

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.03.2005, sygn. 1438/443/57-50/2005/AP, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 2 lutego 2005 r. (data wpływu 7 lutego 2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług przychodów uzyskanych na podstawie zawartej umowy o dzieło, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów postanawiauznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Strona prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest produkcja filmów i nagrań wideo, działalność wydawnicza, działalność w zakresie oprogramowania oraz działalność związana z organizacją targów i wystaw. Jednocześnie Strona zawarła umowę o pracę na czas nieokreślony z agencją reklamową. Ponadto Strona z tą samą agencją zawarła umowę o dzieło na napisanie tekstów reklamowych do reklam prasowych, bruszur, ulotek itp.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemajace osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie natomiast z art. 3 pkt 2 tego artykułu za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się m. in.: - działalności wykonywanej przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy - czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie czynnościami prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Zatem podmiot świadczący takie usługi, jeżeli umowę zawarł z pracodawcą lub spełnił warunki dotyczące związania zleceniobiorcy ze zleceniodawcą co do warunków wykonania czynności, wynagrodzenia oraz odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, nie jest więc zobowiązany do dokonania rejestracji jako podatnik podatnik podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w piśmie z dnia 2 lutego 2005 r. oraz wydawane jest według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia przedmiotowego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, jest jednak wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów