Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U... - Interpretacja - US.III-406/35/2005

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.11.2005, sygn. US.III-406/35/2005, Urząd Skarbowy w Stalowej Woli

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 19.09.2005 r. (data wpływu do tut. organu 21.09.2005 r.) postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 21.09.2005 r. wpłynął do tut. organu wniosek w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Państwo P. prowadzą działalność gospodarczą m. in. w zakresie sprzedaży okularów korekcyjnych. Mając na uwadze fakt iż zakup opraw okularowych opodatkowany jest podatkiem VAT w wysokości 22%, usługa optyczna opodatkowana jest 22% stawką podatku VAT, a szkła korekcyjne 7% stawką, Podatnik zwraca się z zapytaniem czy sprzedając gotowe okulary korekcyjne należy opodatkować je w całości podatkiem VAT w wysokości 7%, a także wprowadzać tą sprzedaż do kasy fiskalnej i wystawiać faktury VAT stosując 7% stawkę.

Zdaniem Podatnika gotowe okulary korekcyjne należy uznać za wyrób medyczny zgodnie z ustawą z dnia 20.04.2004 r. o wyrobach medycznych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także ? zgodnie z art. 41 ust. 2 i poz. 106 załącznika Nr 3 do ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ? opodatkować je stawką podatku VAT w wysokości 7%.

Tut. organ przez wydaniem niniejszej interpretacji dokonał szczegółowej analizy przedstawionego w piśmie stanu faktycznego oraz dokonał oceny prawnej stanowiska podatnika i stwierdził co następuje:

W myśl art. 41 ust. 2 wymienionej na wstępie ustawy o podatku od towarów i usług dla towarów i usług wymienionych w załączniku Nr 3 do tej ustawy, stawka podatku VAT wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W poz. 106 ww. załącznika wymienione zostały, bez względu na symbol PKWiU, wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 17 ustawy z dnia 20.04.2004 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896 ze zm.) pod pojęciem wyrobu medycznego należy rozumieć: narzędzie, przyrząd, aparat, sprzęt, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, włączając oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:

    a) diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób,
    b) diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania urazów lub upośledzeń,
    c) badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub prowadzenia procesu fizjologicznego,
    d) regulacji poczęć
    - który nie osiąga swojego zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być przez nie wspomagane.

W celu rozstrzygnięcia możliwości stosowania 7% stawki podatku od towarów i usług na podstawie załącznika nr 3 do ww. ustawy poz. 106 (wyroby medyczne bez względu na symbol PKWiU gdzie indziej nie wymienione) ? istotne jest ustalenie, czy okulary korekcyjne można uznać za wyroby medyczne w rozumieniu cytowanej wyżej ustawy o wyrobach medycznych. Wyroby medyczne podlegają wpisowi do rejestru wyrobów medycznych. Zgodnie z art. 51 ustawy o wyrobach medycznych Prezes Urzędu prowadzi Rejestr wyrobów medycznych i podmiotów odpowiedzialnych za ich wprowadzenie do obrotu i do używania. Wytwórca wykonujący wyroby medyczne na zamówienie, mający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgłasza do Rejestru dane zawierającej nazwę i adres podmiotu uprawnionego do wprowadzania do obrotu i do używania wyrobów medycznych, numer identyfikacyjny zgłoszenia i numer identyfikacyjny nadany w Rejestrze podmiotowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, składający się z symboli PL/CA01/, kolejny numer wpisu podmiotu uprawnionego do Rejestru oraz informacje o rodzaju wykonywanych wyrobów medycznych (art. 53 ww. ustawy o wyrobach medycznych).

Jeśli zatem produkowane okulary korekcyjne zostały zgłoszone do rejestru wyrobów medycznych prowadzonego przez Urząd Rejestracji Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, należy stwierdzić, iż zachowane zostały warunki do zaliczenia ich do kategorii wyrobów medycznych. Zaznaczyć jednak należy, że do dokonania właściwej klasyfikacji towaru bądź usługi zobowiązany jest podatnik.

Reasumując, jeżeli sprzedawane wyroby tj. okulary korekcyjne można uznać za wyroby medyczne spełniające wszystkie wymogi zawarte w ww. przepisach to ich sprzedaż jest opodatkowana 7% stawką podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 2 i poz. 106 załącznika Nr 3 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług i tą stawkę należy stosować w kasie fiskalnej i fakturach VAT.

Urząd Skarbowy w Stalowej Woli