Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60), art. 2 pkt 6, art. 29 ust. ... - Interpretacja - US.IX/443-5/HM/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.03.2005, sygn. US.IX/443-5/HM/05, Urząd Skarbowy w Przemyślu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60), art. 2 pkt 6, art. 29 ust. 5, art. 43 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt 1 i ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Gminy z dnia 20.01.2005 r. znak GKŚ 7224/3/2004 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposo-bu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 24.01.2005 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek Strony w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Gmina zamierza sprzedać budynek po byłej Szkole Podstawowej wybudowany w latach 1950 - 1952, w stosunku, do którego nie przysługiwało Gminie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jest to stary obiekt, na który nie poniesiono żad-nych nakładów finansowych ulepszających stan tego budynku. Pytanie Podatni-ka brzmi, czy w przypadku sprzedaży wyżej wymienionego obiektu wraz z gruntem należy doli-czyć 22% podatku VAT. Zdaniem Wnioskodawcy, transakcja ta zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu potwierdza prawidłowość stanowiska Gminy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary, w świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W przypadku, gdy przedmiotem dostawy są budynki lub budowle trwale z gruntem związane albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29 ust. 5 ustawy). Wobec czego sprzedaż gruntu wraz z budynkiem opodatkowana jest stawką właściwą dla budynku (dotyczy to również zwolnienia od podatku).

Zwolnienia od podatku na gruncie ustawy reguluje art. 43, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało. W myśl ust. 1 pkt 2 tego artykułu zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Definicję "towaru używanego" w odniesieniu do budynków i budowli lub ich części zawarto w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tą regulacją przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło, co najmniej 5 lat. Zgodnie z art. 43 ust. 6 ustawy zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w ro-zumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły, co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych

Reasumując, przedmiotowy budynek w świetle wyżej przytoczonych przepisów spełnia definicję towaru używanego, dostawcy nie przysługiwało w stosunku do budynku prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz nie zachodzą okoliczności określone w art. 43 ust. 6 ustawy, w związku, z czym Gmina dokonując zbycia nieruchomości ma prawo do zastosowania zwolnienia od podatku VAT zarówno w odniesieniu do budynku jak i do gruntu trwale z tym budynkiem związanym.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu prawnego na dzień jej wydania, odnosi się do przedstawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowie-nia stanu faktycznego oraz obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego, który był przedmiotem interpretacji. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 Ordynacji po-datkowej, przysługuje Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Przemyślu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie po-winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żą-danie - art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej.

Urząd Skarbowy w Przemyślu