POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-1/443 1-23/05/167252/123/mk

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.03.2005, sygn. PP-1/443 1-23/05/167252/123/mk, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 14.01.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zkaresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika nie jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Stan faktyczny:Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie organizacji letniego wypoczynku dla dzieci (kolonie, obozy). Wartość uzyskanych z tego tytułu przychodów już w 2002 r. przekroczyła 10.000 euro. Ponadto jest Pan współwłaścicielem nieruchomości położonej w Toruniu i uzyskuje Pan przychody z tytułu wynajmu lokali mieszkalnych i użytkowych znajdujących się w tej nieruchomości . W poszczególnych latach 2002, 2003, 2004 wartość przychodów tytułu wynajmu lokali nie przekraczała 10.000 euro . Biorąc pod uwagę niniejszą okoliczność nie dokonywał Pan rozliczenia podatku od towarów i usług od wynajmu lokali.
Wątpliwości Pana odnoszą się do kwestii: czy prawidłowy jest przyjęty sposób postępowania polegający na tym, że wartość sprzedaż) 10.000 euro stanowiącą o zwolnieniu od podatku od towarów i usług przyjmuje się odrębnie dla każdej wykonywanej przez niego czynności.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.), podatnikami są osoby prawne . jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jeżeli wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek czynności o których mowa w art. 2 w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy nawet jeżeli zostały wykonane jednorazowo, a także wówczas, gdy czynności te polegają na jednorazowej sprzedaży rzeczy w tym celu nabytej. W myśl art. 2 ust. 1 powołanej ustawy opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium RP. Natomiast usługi zdefiniowane zost w art. 4 pkt 2 niniejszej ustawy. Przez pojęcie to rozumie się usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce państwowej a także roboty budowlano-montażowe.
Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług pod symbolem PKWiU 70.20.1 znajdują się "usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości własny rachunek ". Stosownie do art. 659 ustawy z dnia 23 kwietnia 2004 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę najmu wynajmując) zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Najem jest zatem świadczeniem polegającym na oddaniu do użytkowania rzeczy przez określony czas, za który najemca otrzymuje stosowną korzyść w postaci czynszu płaconego przez najemcę. Najem jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Jeśli zatem osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą i będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług wynajmuje lokale będące przedmiotem umów wynajmu to również z tytułu wynajmu staje się czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podmiot podlegający podatkowi od towarów i usług stosuje przepisy tej ustawy w stosunku do wszystkich rodzajów prowadzonej działalności bez względu na ich ilość. Nie jest możliwe opodatkowanie tylko jednej wybranej czynności. Zwolnienie podatnika od podatku od towarów i usług o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r dotyczyło całej wartości sprzedaży (zarówno opodatkowanej jak też zwolnionej od podatku) uzyskanej z wszystkich rodzajów działalności.

Nadmienia się przy tym że przedmiotowego rozliczenia nie dokonuje się odrębnie dla poszczególnych rodzajów działalności w urzędach skarbowyvch właściwych ze względu na miejsce prowadzenia danej działalności. Podatnik podatku od towarów i usług za dany okres rozliczeniowy dokonuje jednego rozliczenia podatku obejmującego wszystkie rodzaje wykonywanych czynności. W przypadku osób fizycznych, jeżeli czynności wykonywane są na terenie dwóch lub więcej urzędów skarbowych - stosownie do art. 4 pkt 10 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm) a od 1.05.2004 r. - art. 3 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535 ze zm.) - rozliczenie winno być dokonane w urzędzie skarbowym z uwagi na miejsce zamieszkania podatnika .

POWYŻSZ interpretacja:
- dotyczy stanu taktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika płatnika" inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto