POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1438/443/155-102/05/PaA

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.07.2005, sygn. 1438/443/155-102/05/PaA, Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na pismo z dnia 19 kwietnia 2005 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 20 kwietnia 2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług kwoty wynikającej z remanentu likwidacyjnego spółki cywilnej, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów postanawia

uznać stanowisko zawarte we wniosku za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, iż Strona wraz ze wspólnikiem prowadziła spółkę cywilną. W dniu 31.01.2005 r. spółka została zlikwidowana, w związku z czym sporządzony został remanent likwidacyjny. Strona kontynuuje działalność spółki jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Wątpliwości Strony budzi obowiązek opodatkowania podatkiem od towarów i usług kwoty wynikającej z w/w remanentu oraz możliwość zaliczenia tej kwoty do remanentu początkowego nowej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają towary, o których mowa w art. 14. Zgodnie z art. 14 ust. 5 w związku z ust. 1 w/w ustawy w przypadku rozwiązania spółki cywilnej podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwany dalej "spisem z natury". Podatnicy są obowiązani sporządzić spis z natury w terminie 14 dni, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonania czynności podlegających opodatkowaniu oraz zawiadomić o dokonanym spisie z natury, o ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego naczelnika urzedu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia zakończenia tego spisu.

W związku z powyższym wartość towarów podlegających spisowi z natury stanowi podstwę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie przewidują żadnego wyłączenia od obowiązku opodatkowania tym podatkiem kwoty wynikajacej ze spisu z natury sporządzonego w związku z likwidacją działaności. Strona ma zatem obowiązek odprowadzić podatek należny wynikajacy ze spisu z natury, bez względu na fakt, że jako osoba fizyczna kontynuuje działalność spółki. Przy czym w myśl ust. 7 w/w artykułu dostawa towarów dokonywana przez byłych wspólników spółek, o których mowa w ust. 1 pkt 1, której przedmiotem są towary objete spisem z natury, podlega zwolnieniu od podatku przez okres 12 miesięcy od dnia, o którym mowa w ust. 6, pod warunkiem rozliczenia podatku od towarów objetych spisem natury.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w piśmie z dnia 19 kwietnia 2005 r. oraz wydawane jest według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia przedmiotowego zdarzenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów