Postanowienie - Interpretacja - PP 443/81/05/ZM

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.09.2005, sygn. PP 443/81/05/ZM, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 9 sierpnia 2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 5 września 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


Uzasadnienie


Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółka wykonuje usługi montażu okien i drzwi, montażu podłóg z paneli laminowanych lub desek drewnianych klejonych warstwowo, montażu parkietu surowego lub gotowego, montażu paneli ściennych ( sufitowych ). W trakcie wykonywania tych usług zużywane są materiały niezbędne do jej wykonania takie jak: okna, parapety, drzwi, wkręty z dyblami, panele podłogowe, deski klejone warstwowo, parkiet surowy lub gotowy, panele ścienne, zaprawy, kleje, materiały wykończeniowe. Usługi te wykonują pracownicy Spółki lub jako podwykonawcy osoby prowadzące działalność gospodarczą lub osoby fizyczne w oparciu o umowę o dzieło. Faktura za wykonanie usług zleconych innym firmom stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodu identycznie jak rachunek z tytułu umowy o dzieło. Usługi te wykonywane są w obiektach budownictwa mieszkaniowego.

Spółka przedstawiła też opinię GUS, który powyższy zakres robót zakwalifikował wg. PKWiU do grup:
- 45.42.11 - 00.00 roboty związane z montażem futryn drzwiowych i ram okiennych,
- 45.43.22 - 00.00 roboty związane z układaniem i wykładaniem podłóg, pozostałe,
- 45.43.23 - 00.00 roboty związane z wykładaniem i tapetowaniem ścian.

Prócz wykorzystania materiałów w ramach świadczonych usług Spółka prowadzi też handel tymi materiałami.

Zdaniem Spółki powyższy zakres wykonywanych usług uprawnia do zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7% bez względu na to czy usługę wykonują pracownicy Spółki, czy też osoby fizyczne lub podmioty działające jako podwykonawcy.

Stanowisko Spółki przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towaru oraz odpłatne świadczenie usług. Stosownie do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt. 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy. W związku z tym każdy podatnik zobowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności również w zakresie klasyfikacji statystycznych.
Zgodnie z pismem Spółki usługi wykonywane przez Spółkę są usługami budowlanymi.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7% w odniesieniu do:
a) robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą;
b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Materiały budowlane od dnia 01.05.2004 r. opodatkowane są wg. stawki podatku VAT podstawowej tj. 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy.

Uwzględniając powyższe wykonanie przez Spółkę, zgodnie z opinią Urzędu Statystycznego, robót budowlanych ( montaż okien i montaż drzwi, montaż podłóg z paneli laminowanych lub desek drewnianych klejonych warstwowo, montaż parkietu surowego lub gotowego, montaż paneli ściennych ( sufitowych ) ) w obiektach budownictwa mieszkaniowego będzie opodatkowane stawką 7% od całej wartości świadczonej usługi ( wraz z wartością montowanych towarów i materiałów ) bez względu na to czy usługę wykonywali pracownicy Spółki czy też podwykonawcy.

Słuszne jest też zdanie Spółki, że wskazanie na fakturze adresu wykonania usługi będzie wystarczającym dowodem świadczenia usługi w obiekcie budownictwa mieszkaniowego ( o ile taki charakter będzie posiadał ten obiekt ).

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik