DECYZJA - Interpretacja - PP-3/i/4407/79/05

ShutterStock

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.07.2005, sygn. PP-3/i/4407/79/05, Izba Skarbowa w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, po rozpoznaniu zażalenia Spółki z dnia 07.06.2005 r. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie z dnia 30.05.2005 r. nr PP/443-38/05 w sprawie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.)

odmawia zmiany przedmiotowego postanowienia uznając, iż zawarta w nim ocena prawna stanu faktycznego jest prawidłowa

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 27.04.2005 r., Spółka zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z przepisem art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

Zapytanie dotyczyło prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa wykorzystywanego do napędu, nabytych przed 1 maja 2004 r. samochodów osobowych lub innych pojazdów samochodowych, o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż wynikająca ze wzoru określonego w art. 86 ust. 3 ustawy. Zdaniem Spółki art. 86 ust. 3 i art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy dotyczy tylko samochodów nabytych po 1 maja 2004 r. Spółka ma więc prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanego paliwa do samochodów, mających status ciężarowych według poprzednio obowiązujących przepisów, zakupionych przed dniem wejścia w życie nowej ustawy.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Krakowie w postanowieniu z dnia 30.05.2005 r., nr PP/443-38/05 stwierdził, iż zakaz odliczania podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż wynikająca z wzoru o którym mowa w art. 86 ust. 3 ustawy nie jest uzależniony od daty nabycia samochodu.

Na powyższe postanowienie Spółka zażaliła się pismem z dnia 30.05.2005 r. podnosząc, że interpretacja prawa podatkowego zawarta w uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia w interesującym Spółkę zakresie jest niejasna.
Po rozpoznaniu złożonego zażalenia oraz akt sprawy, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru: Dł = 357 kg + n x 68 kg gdzie Dł­ - oznacza dopuszczalną ładowność, n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.

Zakaz odliczania podatku naliczonego od paliwa do samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, których ładowność jest niższa niż wyliczona według ww. wzoru dotyczy również samochodów i innych pojazdów samochodowych, które podatnik nabył przed wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r., czyli przed 1 maja 2004 r.

Wejście w życie nowej ustawy o podatku VAT powoduje konieczność respektowania z chwilą jej wejścia w życie wszystkich jej postanowień, chyba że w stosunku do danego zagadnienia ustawodawca określił przepisy przejściowe. W odniesieniu do nabywanych paliw silnikowych nie można na podstawie obowiązujących przepisów wyprowadzić wniosku, iż zakaz odliczania VAT od paliwa dotyczy wyłącznie samochodów nabytych po 1 maja 2004 r. Gdyby takie było założenie ustawodawcy, zostałoby ono wprost wyrażone w przepisach.

Z w/wymienionych względów, kierując się postanowieniami art. 14b § 5 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa i oceniając w/w postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w świetle przepisów obowiązujących w dacie jego wydania Dyrektor Izby Skarbowej orzekł jak w sentencji.

Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie informuje, że z dniem 22.08.2005 r. zmianie ulegnie art. 86 ust. 3 ustawy który dotyczyć będzie samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, z wyjątkiem wymienionych w zmienianym art. 86 ust. 4 ustawy. Podatnik nie będzie miał prawa do obniżania kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabywanych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych w/wymienionych pojazdów samochodowych, również nabytych przed dniem 1 maja 2004 r.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia; traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnika, osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Decyzja niniejsza jest ostateczna.
Na decyzję służy prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Topolowa 5 z powodu jej niezgodności z prawem.
Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.

Izba Skarbowa w Krakowie