Odpowiadając na zapytanie zawarte w piśmie Spółki z dnia 24.06.2004 r.(data wpływu do tut. Urzędu 28.06.2004r.) w sprawie udzielenia pisemnej informa... - Interpretacja - US.PPM/443-91/MS/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.07.2004, sygn. US.PPM/443-91/MS/04, Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na zapytanie zawarte w piśmie Spółki z dnia 24.06.2004 r.(data wpływu do tut. Urzędu 28.06.2004r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacjio zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 i § 3 ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.),w przedmiocie opodatkowania podatkiem VAT dopłat, dotacji i subwencji Naczelnik Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie wyjaśnia co następuje:

Spółka w piśmie z dnia 24.06.2004 r. informuje, że posiada duże stado krów mlecznych i zajmuje się produkcją mleka. Spółka jako producent mleka otrzymuje co miesiąc dopłaty do mleka klasy Extra, których wysokość zależy od ilości i jakości wyprodukowanego mleka.

Zdaniem Spółki otrzymanych dopłat nie należy opodatkować podatkiem od towarówi usług, bowiem dopłaty te kierowane są "dla podmiotu jako całości".

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłatao podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Z powyższej regulacji wynika, iż w przypadku gdy podatnik, w związku z konkretną dostawą lub świadczeniem usług, otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, to tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia.

Stosownie do art. 19 ust. 21 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką,z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłato podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części.

W związku z tym, iż dopłata z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do mleka w klasie Extra związana jest z nabyciem towarów, tak więc otrzymanie tej dopłaty na rachunek bankowy Spółki skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego, przy czym obrotem, czyli podstawą opodatkowania jest kwota otrzymanej dopłaty pomniejszonao przypadającą od niej kwotę podatku obliczona każdorazowo przy zastosowaniu stawki właściwej dla czynności, której dopłata dotyczy.

Z powyższego wynika, że w przypadku przedstawionym przez Spółkę dopłata będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zatem stanowisko Spółki w tym zakresie jest błędne.

Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy