Ze stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca będący zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzi działalność w zakresie gospodarki... - Interpretacja - V/005-18/2004

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.07.2004, sygn. V/005-18/2004, Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca będący zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzi działalność w zakresie gospodarki nieruchomościami, w tym:

- ustanawia prawo użytkowania wieczystego gruntów gminnych i Skarbu Państwa

- oddaje nieruchomości gruntowe w użytkowanie wieczyste

- za oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste podatnik pobiera opłatę pierwszą i opłaty roczne

- sprzedaje lokale mieszkalne z jednoczesnym oddaniem ułamkowej części gruntu w użytkowanie wieczyste.

W związku z powyższym zwrócił się z zapytaniem czy ustanowienie prawa użytkowania wieczystego gruntów podlega ustawie o podatku od towarów i usług, co ewentualnie stanowi podstawę opodatkowania i czy opłaty ustalone przed 1 maja 2004r. również podlegają ww. ustawie oraz czy zwolnienie od podatku VAT lokalu mieszkalnego dotyczy również ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntu, z którym lokal w części ułamkowej jest trwale związany.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów, którymi zgodnie z art. 2 pkt 6 są również grunty oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ponadto opodatkowaniu podatkiem VAT podlega również obrót prawami do wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie z postanowieniami art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy. Przepis ten bowiem stanowi, iż przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym też przeniesienie praw do wartości niematrialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Prawo użytkowania wieczystego gruntu jest innym prawem rzeczowym niż prawo własności. Zgodnie z przepisami o podatku dochodowym uznane jest za wartość niematerialną i prawną. Zatem w trybie wyżej cytowanego przepisu opodatkowaniu podlega oddanie (czyt. ustanowienie) przez podatnika prawa użytkowania wieczystego zarówno gruntu zabudowanego, jak i niezabudowanego.

W myśl § 3 a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późniejszymi zmianami) w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu, które stanowią podstawę opodatkowania

W świetle powyższych regulacji prawnych opodatkowanie opłat za użytkowanie wieczyste gruntów uzależnione jest od terminów ich płatności, a nie od daty ich ustalenia. Zatem przedmiotowe opłaty, których termin płatności przypadał po 01.05.2004r. podlegają regulacjom ustawy o VAT. Zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy do przedmiotowej czynności stosuje się stawkę 22%.

W myśl przepisu § 8 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.Z zacytowanego powyżej przepisu wynika iż zwolnieniu od opodatkowania podatkiem VAT podlega wyłącznie zbycie prawa wieczystego użytkowania, co nie zachodzi w przypadku podatnika, który przedmiotowe prawo oddaje (czyt. ustanawia ) w wieczyste użytkowanie.

Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady