Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54 poz. 535 ) w przypadku, gdy kwota podatku nali... - Interpretacja - US-24/1110/443/465/2004/IW

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.09.2004, sygn. US-24/1110/443/465/2004/IW, Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54 poz. 535 ) w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Zgodnie z art. 87 ust. 2 cyt. ustawy z zastrzeżeniem ust. 3, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.
Stosownie do art. 87 ust. 3 cyt. ustawy różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 ( tj. niższymi niż 22%), podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.Termin dokonania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, w części nie przekraczającej 22% obrotu podatnika opodatkowanego niższymi stawkami wynosi 60 dni.
Zgodnie z art. 87 ust. 4 pkt 2 cyt. ustawy na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową, kwota zwrotu różnicy podatku podlegająca zwrotowi w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia, ulega podwyższeniu , jeżeli podwyższenie tej kwoty jest uzasadnione kwotą podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ( tzn. zwrot związany jest z dostawą towarów lub świadczeniem usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami).
Stosownie do art. 87 ust. 6 cyt. ustawy na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, o której mowa w ustępie 2 w terminie 25 dni, a w przypadku kwoty, o której mowa w ust. 3 w terminie 60 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, przy spełnieniu warunków wynikających z tego przepisu.
Żaden z przepisów dotyczących zwrotu podatku VAT nie przewiduje skrócenia terminu zwrotu podatku wynikającego z art. 87 ust. 4 pkt 2 cyt. ustawy.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu