Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. N... - Interpretacja - PP-1/443 2-216/-111 001-/122/04

www.shutterstock.com

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.07.2004, sygn. PP-1/443 2-216/-111 001-/122/04, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 21 czerwca 2004 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu: 14 czerwca 2004r.), uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez dostawę towarów, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części. Powołanego przepisu nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług w takim przypadku podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje to podstawa opodatkowania będzie koszt wytworzenia określony w momencie dostawy towarów.

Art. 7 ust. 2 pkt 2 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług nie będziemy stosować, jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki określone tym przepisem, np. podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z zakupem towarów, przekazanie nastąpiło na cele inne nie związane z prowadzoną działalnością.

W związku z powyższym, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto udzielając odpowiedzi na pierwsze z postawionych przez Państwa zapytań, uprzejmie informuje, że nieodpłatne przekazanie używanych środków trwałych, w stosunku do których nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Co do zasady, zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań założonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Umowa użyczenia jest niewątpliwie umową cywilnoprawną. Świadczone na takiej podstawie usługi winny być opodatkowane według stawki właściwej dla danej usługi, określonej w korelacji do przypisanego danej usłudze symbolu PKWiU. Jednakże rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970), zmienione rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku i usług (Dz. U. Nr 145, poz. 1541) stanowi w § 8 pkt 14, że usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej, podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług co do zasady podlegają czynności odpłatne. Umowa użyczenia została uregulowana w przepisach ustawy Kodeks cywilny. Istotą umowy użyczenia jest to, że następuje oddanie rzeczy do używania na pewien czas i że jest to oddanie nieodpłatne. Dla skuteczności umowy konieczne jest wydanie rzeczy, będącego przedmiotem umowy użyczenia. Jednakże w świetle zapisów ustawy w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegać oddanie do używania na podstawie umowy użyczenia towarów, jeżeli nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tego towaru, w całości lub części.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto uprzejmie informuje, udzielając odpowiedzi na trzecie z zadanych przez Państwa pytań, że nie podlega natomiast opodatkowaniu wydanie towarów w ramach umowy użyczenia, co do których podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu 23.07.2004 r.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto