Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), odpowiadając na pismo z dnia 28 m... - Interpretacja - PP1-443-41/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 28.06.2004, sygn. PP1-443-41/04, Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), odpowiadając na pismo z dnia 28 maja 2004 r. dotyczące wysokości stawki podatku od towarów i usług dla wewnątrzwspólnotowych usług transportu oraz możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktur oraz paragonów fiskalnych wystawionych na terytorium wspólnoty dokumentujących zakup paliw, Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Od powyższej zasady istnieje szereg wyjątków spowodowanych specyfiką poszczególnych usług i tak na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 2 w przypadku świadczenia:

- usług transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.

Natomiast w świetle uregulowania zawartego w art. 28 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej "wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów", miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3. Zgodnie z tym zastrzeżeniem jeżeli nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, wówczas miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju, natomiast ust. 4 ww. artykułu stanowi, iż w przypadkach wymienionych w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podmiot zarejestrowany jako podatnik VAT UE, zgodnie z art. 97.

Jeżeli zatem nabywca tej usługi (usługobiorca), podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu (przewoźnikowi) towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa członkowskiego, miejscem świadczenia (opodatkowania) usługi jest terytorium tego innego państwa członkowskiego, którego numer został podany. Miejsce rozpoczęcia transportu jest w takim przypadku bez znaczenia dla opodatkowania usługi. Zasadniczym zatem jest, czy usługobiorca usługi transportu towarów, świadczonej na terytorium więcej niż jednego państwa członkowskiego, jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zarejestrowanym w którymkolwiek państwie członkowskim i czy podał usługodawcy swój numer identyfikacji podatkowej. W takim bowiem przypadku miejscem opodatkowania usługi będzie zawsze to państwo, w którym usługobiorca jest zarejestrowany dla tej usługi jako podatnik i to na nim ciąży obowiązek podatkowy, który musi zrealizować w ramach samoobliczenia podatku. W związku z powyższym przewoźnik z Polski (usługodawca) wystawia fakturę usługobiorcy bez VAT, w której wskazuje, że obowiązek uiszczenia podatku ciąży na podatniku będącym usługobiorcą. Sprzedaży tej nie wykazuje w deklaracji podatkowej, lecz podatek naliczony od tej sprzedaży podlega odliczeniu lub zwrotowi. Na odliczenie podatku w takiej sytuacji, przypadku polskiego przewoźnika, pozwala art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, a na zwrot różnicy podatku - art. 87 ust. 4 pkt 2 i ust. 5 ustawy.

Natomiast w przypadku, gdy usługi są świadczone na rzecz polskiego podatnika VAT, tak jak w Pana przypadku, miejscem opodatkowania jest terytorium Polski. Jeżeli wykonawca owej usługi ma siedzibę na terytorium Polski lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium naszego kraju, wówczas to on rozliczy VAT z tytułu tej transakcji. Tak więc polski przewoźnik powinien w tym wypadku wystawić fakturę za wykonaną usługę za stawką 22% i wykazać obrót z tego tytułu w polskiej deklaracji VAT. Na usługobiorcy (podmiot krajowy) nie ciążą więc żadne obowiązki. W powyższym przypadku nie ma zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

W przypadku zaś, gdy usługobiorca nie poda numeru, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej ma zastosowanie cyt. art. 28 ust. 1 Wówczas miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna. W takim wypadku obowiązek podatkowy ciąży na usługodawcy, który wystawiając fakturę VAT winien zastosować stawkę podatku obowiązującą dla wykonanej usługi w kraju, w którym transport się rozpoczął. Wiąże się to w opisanym przypadku z obowiązkiem rejestracji w zakresie, podatku od towarów i usług w kraju Unii Europejskiej rozpoczęcia transportu.

Z pisma wynika, że faktury wystawia Pan na kontrahentów krajowych, którzy są Pana zleceniodawcami, tak więc powinien Pan wystawiać faktury za wykonane usługi ze stawką 22% i wykazywać obrót z tego tytułu w deklaracji VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług kwotę podatku naliczonego generują następujące czynności, będące źródłami podatku naliczonego:

1) nabycie towarów i usług w kraju - udokumentowane fakturą,

2) dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), wiążącej się z powstaniem obowiązku podatkowego - udokumentowane fakturą,

3) dostawa towarów będąca przedmiotem umowy komisu od komitenta na rzecz komisanta - udokumentowane fakturą,

4) nabycie towarów w krajach trzecich i przewóz ich do kraju - udokumentowane dokumentem celnym,

5) nabycie usług z importu (tzw. import usług) - udokumentowane fakturą wewnętrzną (art. 106, ust. 7),

6) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów - udokumentowane fakturą wewnętrzną (art. 106, ust. 7),

7) dostawa towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - dokumentowana fakturą wewnętrzną (art. 106, ust. 7),

8) zryczałtowany zwrot podatku rolnikom ryczałtowym - udokumentowany fakturą VAT RR.

W związku z powyższymi faktury oraz paragony fiskalne wystawione przez podatników mających siedzibę, miejsce prowadzenia działalności poza terytorium kraju na zakup paliwa nie są wymienione w powyższej grupie. Zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego z tych dokumentów nie przysługuje.

Ponadto organ podatkowy informuje, że na podstawie przepisów obowiązujących w poszczególnych państwach członkowskich może Pan wystąpić o zwrot podatku zapłaconego w tych państwach. Wniosek w tym przedmiocie należy złożyć, w wyznaczonym przez dane państwo, urzędzie skarbowym. Niezbędne jest zatem zapoznanie się przez Pana z przepisami obowiązującymi w tych państwach w celu zapoznania się z warunkami jakie należy spełnić aby otrzymać zwrot podatku.

Dodatkowo informuję, że na terenie Polski prowadzą działalność firmy, które w imieniu podatnika występują do innych państw o zwrot podatku.

Odpowiedź jest zgodna ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia.

Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy