Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na pytanie Spółki zawarte w piśmie z dnia 08 maja 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu ... - Interpretacja - DVII-443-23/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.06.2004, sygn. DVII-443-23/04, Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na pytanie Spółki zawarte w piśmie z dnia 08 maja 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 12 maj 2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) -uprzejmie wyjaśnia .

Stan faktyczny zawarty w złożonym piśmie przedstawia się następująco: Spółka z o. o. udostępnia (odpłatnie) stoły bilardowe i ping-ponga. Usługi odpłatnego udostępniania stołów bilardowych i ping-ponga zostały zaklasyfikowane przez Urząd Statystyczny w Łodzi - Ośrodek Interpretacji Standartów Klasyfikacyjnych w grupie PKWiU 92.72.12-00.00 "Usługi rekreacyjne pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane ".

Wątpliwości Spółki dotyczą prawa skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego w przypadku świadczenia w/w usług zgodnie z nową ustawą o podatku od towarów.

Zdaniem Spółki świadczenie usług udostępniania stołów bilardowych i ping-ponga korzysta ze zwolnienia przedmiotowego zgodnie z załącznikiem nr 4, pozycja 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535).

Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego w piśmie spółki wyjaśniam co następuje.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 11 tego załącznika ujęto usługi o symbolu PKWiU ex 92 - usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub do artystycznego wykonania usługi związane z rekreacją i sportem (dotyczy wyłącznie usług związanych ze sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług) - z wyłączeniem:

a) usług związanych z taśmami wideo oraz wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,

b) usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,

c) usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),

d) wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,

e) wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki , archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),

f) działalności agencji informacyjnych,

g) usług wydawniczych,

W treści przedmiotowego pisma Spółka poinformowała, iż jej działalność polega na świadczeniu usług związanych z rekreacją.

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu zdaniem tut. organu podatkowego świadczenie usług udostępniania stołów bilardowych i ping-ponga o symbolu PKWiU 92.72.12- 00.00 " usługi rekreacyjne pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane" (zgodnie z klasyfikacją Urzędu Statystycznego w Łodzi) korzystają ze zwolnienia przedmiotowego zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) jako usługi związane z rekreacją i sportem - pod warunkiem iż są to usługi związane ze sportem świadczone przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelki zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

Mając na uwadze powyższe tut. organ podatkowy podzielił stanowisko Spółki w przedmiotowej sprawie.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielania odpowiedzi.

Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy