Stosownie do pisma z 18.05.2004r. (data wpływu do Urzędu 20.05.2004r.), w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, w zakresie interpretacji pr... - Interpretacja - PP-443/69/04

www.shutterstock.com

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.06.2004, sygn. PP-443/69/04, Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do pisma z 18.05.2004r. (data wpływu do Urzędu 20.05.2004r.), w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, w zakresie interpretacji przepisów ustawy z 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz.535), w trybie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926, z późn. zm.), uprzejmie informuję:

Z ww. pisma wynika, że wspólnie z żoną prowadzi Pan Kancelarię Tłumacza. Działalność ta opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych oraz podatkiem od towarów i usług. Oprócz usług tłumaczenia na rzecz osób fizycznych i przedsiębiorstw osobiście (ale w ramach Kancelarii) świadczy Pan usługi w zakresie tłumaczeń ustnych i pisemnych na zlecenie sądów, prokuratury i organów ścigania. Pyta Pan czy opisana działalność w zakresie wykonywania tłumaczeń na rzecz sądów, prokuratur i organów ścigania w myśl art. 15 ust. 3 pkt 3 nowej ustawy o podatku od towarów i usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT a jeśli tak to czy ma Pan wystawiać faktury VAT jako Kancelaria Tłumacza czy rachunki jako Pan X.

Z art. 15 ust. 1 ustawy z 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535) wynika m.in., iż podatnikami są osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą.

Z art. 15 ust. 3 pkt. 3 powołanej wyżej ustawy wynika, że do samodzielnej działalności gospodarczej nie zalicza się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art.13 pkt 2-8 ustawy z 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. nr 14, poz.176 ze zm.), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecenie czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Dla uznania, że działalność wykonywana osobiście nie jest samodzielną działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, konieczne jest, aby pomiędzy zlecającym wykonanie czynności a wykonującym czynności - o których mowa wyżej - istniało związanie "prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecenie czynności".

Ponadto z przepisu wynika, iż te "prawne więzy tworzące stosunek prawny" dotyczyć muszą:
- warunków wykonywania czynności,
- wynagrodzenia,
- odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności

Jeżeli w zawartych przez Pana umowach zostaną spełnione ww. warunki to umowy te nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i można wówczas wystawiać rachunki zgodnie z rozdziałem 12 Ordynacji podatkowej.

Urząd Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim