Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) tut. organ podatkowy odpowi... - Interpretacja - PD3.3-443-2/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 18.02.2004, sygn. PD3.3-443-2/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) tut. organ podatkowy odpowiadając na pisemne zapytanie Podatnika z dnia 7 stycznia 2004 r. (wpływ do tut. organu w dniu 9 stycznia 2004 r.) uzupełnione pismem z dnia 27 stycznia 2004 r. o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczące eksploatacji kas rejestrujących w taksówkach, wyjaśnia co następuje.

Odnośnie podatku od towarów i usług

Z treści zapytania wynika, iż świadcząc usługi przewozu osób taksówką ma Pan wątpliwości dotyczące prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, w szczególności w zakresie konieczności robienia dziennych raportów, przechowywania kopii wydrukowanych paragonów i ewidencjonowania raportów w prowadzonych rejestrach sprzedaży. Nadto pyta Pan jakie podatki będzie płacił w 2004 r. i co będzie mógł odliczać?

Organ podatkowy wyjaśnia, że obowiązki podatników prowadzących ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących zostały określone w § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948).Zgodnie z tymi przepisami podatnicy obowiązani są do sporządzania raportu fiskalnego dobowego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym oraz sporządzenia raportu fiskalnego za okres miesięczny po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu - § 5 ust. 1 pkt 2 tego rozporządzenia.

Ponadto zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 8 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. do obowiązków podatnika należy również przechowywanie kopii dokumentów kasowych przez okres wymagany w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zgodnie z warunkami określonymi w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694), z zastrzeżeniem § 6. W świetle powyższego, zgodnie z art. 86 § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, nałożono na podatników obowiązek przechowywania ksiąg i związanych z ich prowadzeniem dokumentów do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego czyli przez 5lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Odnosząc się natomiast do problemu ewidencjonowania raportów fiskalnych w ewidencjach np. w rejestrach sprzedaży VAT organ podatkowy zauważa, że raporty fiskalne sporządzane zarówno za dany dzień jak i za okres miesięczny stanowią wydruki prowadzonej za pomocą kasy rejestrującej odrębnej ewidencji - nie muszą być zatem dodatkowo ewidencjonowane w rejestrach sprzedaży VAT.

Odpowiadając zaś na pytanie dotyczące zasad płacenia podatków w 2004 r. przez podatników świadczących usługi przewozu taksówką oraz możliwości dokonywania w tym zakresie odliczeń, organ podatkowy informuje, że obecne regulacje prawne w zakresie podatku od towarów i usług aktualne do 30 kwietnia 2004 r. zawarte są w ustawie z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz w rozporządzeniu wykonawczym do tej ustawy tj. w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), zgodnie z którymi świadczenie usług taksówkowych zwolnione jest od podatku VAT - poz. 6 załącznika nr 2 do ww. ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. W świetle art. 25 ust. 1 pkt 1 tej ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów lub usług służących do wytworzenia lub odprzedaży towarów bądź świadczenia usług zwolnionych od podatku. Projekt nowej ustawy o podatku od towarów i usług, która będzie obowiązywała od 1 maja 2004 r. jest obecnie przedmiotem prac legislacyjnych. Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia.

Odnośnie podatku od osób fizycznych

W 2004 r. jest Pan opodatkowany w formie karty podatkowej. Podatnicy opodatkowani w tej formie płacą w 2004 r. podatek zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Finansów z dnia 25 listopada 2003 r. w sprawie stawek karty podatkowej, kwoty do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług z wyjątkiem świadczeń dla ludności oraz kwartalnych stawek ryczałtu od przychodów proboszczów i wikariuszy, obowiązujących w 2004 r. (M.P. Nr 53, poz. 844).

Zgodnie z częścią V tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej, dla usług taksówkowych w zakresie przewozu osób na terenie Miasta Bydgoszczy przewidziana została na rok bieżący stawka 182 zł. Jednocześnie nadmienić należy, iż zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) podatek dochodowy w formie karty podatkowej, wynikający z decyzji, podatnik obniża o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym, zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego. Kwota składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, o którą pomniejsza się kartę podatkową, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki określonej w odrębnych przepisach.

Odnosząc się do złożonego przez Pana pisma z dnia 27 stycznia 2004 r. wyjaśnia się, iż zgodnie z art. 24 ust. 3 cyt. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym podatnicy, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy opłacali podatek dochodowy w formie karty podatkowej, są obowiązani, do dnia otrzymania decyzji ustalającej wysokość podatku, opłacać podatek dochodowy w formie karty podatkowej, w wysokości stawki określonej w decyzji ustalającej jej wysokość na rok poprzedni. Kwoty podatku dochodowego zapłacone w okresie przed doręczeniem decyzji ustalającej opodatkowanie w formie karty podatkowej zalicza się na poczet podatku wynikającego z tej decyzji.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy