Stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zako... - Interpretacja - PP-443-60/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.02.2004, sygn. PP-443-60/04, Urząd Skarbowy w Zakopanem

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem w odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 15 czerwca 2004 r., przesłane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie do tutejszego urzędu dnia 6września 2004 r. udziela odpowiedzi na poruszone w nim zagadnienie w sprawie podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług międzynarodowego przewozu drogowego, polegającego na okazjonalnym przewozie osób autobusami zarejestrowanymi poza terytorium kraju.

Biuro Podróży ?X" świadczy usługi turystyczne między innymi na rzecz zorganizowanych grup turystów angielskich, grupy te są przewożone autokarami na teren Polski, gdzie realizowany jest program turystyczny.
Państwa zapytanie dotyczy kwestii opłaty transportowej wynikającej z przewozu grup turystów zagranicznych wjeżdżających na teren Polski.

Przepisy regulujące warunki, sposób obliczania i poboru podatku z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług międzynarodowego przewozu drogowego, polegającego na okazjonalnym przewozie osób autobusami zarejestrowanymi poza terytorium Polski, zawarte są w Rozdziale 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami).

Stosownie do przepisu § 35 ust. 1 ww. rozporządzenia podatnicy mający siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności, lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju, są obowiązani do zapłaty w urzędzie celnym podatku z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług międzynarodowego przewozu drogowego, polegających na okazjonalnym przewozie osób autobusami zarejestrowanymi poza terytorium kraju.

Podatku tego nie stosuje się to do usług przewozu osób autobusami zarejestrowanymi na terytorium państw trzecich (czyli poza Wspólnotą), które nie pobierają podatków lub opłat o podobnym charakterze od przewozów osób autobusami zarejestrowanymi na terytorium kraju - zgodnie z § 35 ust. 2 cytowanego rozporządzenia.

Powyższe oznacza, iż zasada wzajemności, o której mowa w § 35 ust. 2 ww. Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r., nie odnosi się do państw unijnych. W związku z tym, podatek o którym mowa w § 35 ust. 1 tego rozporządzenia stosuje się również w odniesieniu do usług przewozu osób autobusami zarejestrowanymi na terytorium Wielkiej Brytanii.

Zgodnie § 35 ust. 3 kwotę podatku ustala się od każdej z podróżujących osób jako iloczyn stawki 7% i kwoty 285 zł, w zaokrągleniu do pełnych złotych. Podatnik wykazuje kwotę podatku w deklaracji, którą składa w urzędzie celnym w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz deklaracji wraz z dowodem zapłaty podatku jest zwracany podatnikowi, który jest obowiązany zachować te dokumenty do momentu wyjazdu z terytorium Polski (§ 35 ust. 4). Ustalona kwota podatku zgodnie z § 35 ust. 5 podlega wpłacie w urzędzie celnym, z chwilą wjazdu autobusu z pasażerami na terytorium kraju.

Urząd Skarbowy w Zakopanem