W związku z pismem z dnia 24.11.2004r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 25.11.2004r.) w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania pr... - Interpretacja - PP/443-72/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.12.2004, sygn. PP/443-72/04, Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W związku z pismem z dnia 24.11.2004r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 25.11.2004r.) w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) i n f o r m u j e, co następuje:

W swoim piśmie podnosi Pan, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji oraz sprzedaży okien i drzwi.Obecnie planuje Pan poszerzenie działalności gospodarczej o usługi montażu produkowanych przez siebie okien.Pytanie Pana odnosi się do możliwości stosowania obniżonej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7% przy wykonywaniu usług remontowo-budowlanych, polegających na montażu okien własnej produkcji w budynkach mieszkalnych.

Tutejszy organ podatkowy, po przeanalizowaniu przedstawionego w treści pisma zapytania, stwierdza co następuje.

Zgodnie z postanowieniami art.5, ust.1, pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535) cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług.

Przepis art.146 ust.1 pkt 2 lit.a cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje do dnia 31 grudnia 2007r. stosowanie stawki 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Jednocześnie ustawodawca przepisem art.146 ust.2 określa, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, stosownie do art.2 pkt.12 ustawy, rozumieć należy budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex113 - Budynki zbiorowego zamieszkania, wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Przy takim unormowaniu opodatkowania dostaw materiałów budowlanych, obiektów budownictwa mieszkaniowego i usług budowlanych opodatkowanie usługi jako całości (wraz z materiałami wykorzystanymi do wykonania tej usługi) i zastosowanie jednej stawki podatku VAT w wysokości obowiązującej dla świadczonych przez Pana usług uwarunkowane jest zakresem (zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej) prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej oraz przedmiotem umowy zawartej z inwestorem.

Tak jak przed 1 maja 2004r., tak i obecnie, o tym, czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja.

Zastosowanie przez podatnika jednej stawki podatkowej do całości usługi wraz z materiałami niezbędnymi do jej wykonania, uzależnione jest od konkretnych okoliczności, a mianowicie rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, jak również przedmiotu umowy.

Jeżeli więc przedmiotem umowy będzie usługa polegająca na wymianie okien lub drzwi, w skład której wchodzić będzie wyprodukowanie okien lub drzwi, wymontowanie starych i wstawienie nowych wraz z otynkowaniem i malowaniem, a usługa ta dotyczy obiektów budownictwa mieszkaniowego, to wówczas do całej wartości robót zastosować należy stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%. W sytuacji tej, obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie usługi, bez względu na jej poszczególne elementy.

Inaczej sytuacja przedstawiać się będzie, gdy przedmiotem umowy jest dostawa okien lub drzwi, w przypadku takim opodatkowanie winno bowiem nastąpić według stawki właściwej dla danego towaru tj. stawki podatku w wysokości 22%.

Dodatkowo tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art.2 pkt 6 i art.8 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, zarówno towary, jak i usługi, identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Podkreślić należy, ze podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania czynności (również w zakresie klasyfikacji statystycznej) oraz prawidłowego jej opodatkowania. Zgodnie z komunikatem prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 5 listopada 2002r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz.Urz. GUS nr 12, poz.87) zainteresowany podmiot może zwrócić się o zaklasyfikowanie rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi o wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.

Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich