Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od t... - Interpretacja - PP I 443/2646/289/MH/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.10.2004, sygn. PP I 443/2646/289/MH/04, Dolnośląski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...). Ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego użytkowania stanowi świadczenie usług w rozumieniu powołanego art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Stosownie do art. 86 ust. 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Prawo to podlega pewnym ograniczeniom. Zgodnie ze wskazanym przez Spółkę przepisem ust. 12 art. 86 ustawy, w przypadku otrzymania faktury przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.
Biorąc pod uwagę powyższe warunkiem podstawowym do uzyskania prawa do rozliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie usług jest wykonanie tych usług.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego na rzecz Spółki ustanowiono prawo użytkowania na okres 25 lat. Ustanowienie tego prawa udokumentowano fakturą VAT. Zatem, skoro usługa polegająca na ustanowieniu prawa użytkowania została wykonana podatnik nabył prawo do dokonania odliczenia, tj. obniżenia kwoty podatku należnego.
Reasumując w przedmiotowym przypadku Spółka uzyskała prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktury dokumentującej ustanowienie prawa użytkowania w miesiącu jej otrzymania tj. czerwcu 2004 r.

Dolnośląski Urząd Skarbowy