W odpowiedzi na pismo z dnia 14.12.2004 r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Nacze... - Interpretacja - PP-2-443/142/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.12.2004, sygn. PP-2-443/142/04, Lubelski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 14.12.2004 r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje:

Ad. 1Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają - zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub sytuacji;3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z zapytania wynika, że w wyniku prowadzonych prac niejednokrotnie dochodzi do uszkodzenia przewodów elektrycznych. Spółka naprawia uszkodzone przewody. Sprawcy szkody podpisują protokoły szkody. Po dokonaniu naprawy Spółka obciąża sprawcę szkody kosztami jej dokonania. Wypłata odszkodowania za uszkodzone przewody elektryczne nie stanowi czynności określonych w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym ww. opłaty nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ad. 2.W myśl art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż wyliczona według wzoru określonego w tym przepisie kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł.
Powyższy przepis nie dotyczy:
1) przypadków, gdy odprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umowy leasingu tych samochodów (pojazdów) stanowi przedmiot działalności podatnika;
2) pojazdów specjalnych - jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika, że jest to pojazd specjalny;
3) pojazdów samochodowych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika takie przeznaczenie. (art.86 ust. 4 ustawy o VAT).

Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa wyżej określona jest - zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy o VAT) na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe.

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się - zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT - do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o VAT.

Minister Finansów wydał w dniu 14.05.2004 r. interpretację w trybie art. 14 §1 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa dotyczącą ciągników siodłowych. Analogiczne zasady, jak wskazane w tym piśmie należy stosować do pojazdów specjalnego przeznaczenia i samochodów bezwzględnie z istoty swojej ciężarowym (pow. 3,5 tony) tzn. jeżeli z konstrukcji wynika, że pojazd przeznaczony jest wyłącznie do przewozu towarów lub jest pojazdem specjalnego przeznaczenia (np. żuraw samojezdny, betoniarka, szambowóz itp.).

Lubelski Urząd Skarbowy