Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, opisanej w zapytaniu z dnia 20.12.2004r., zło... - Interpretacja - US.IV-443/109/2004/VAT

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.12.2004, sygn. US.IV-443/109/2004/VAT, Urząd Skarbowy w Puławach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, opisanej w zapytaniu z dnia 20.12.2004r., złożonym dnia 21.12.2004r. Informacji udzielono na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z 1997r. z późn.zm.).

Mając powyższe na względzie Naczelnik tut. Urzędu potwierdza pogląd Pani Z.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in.:1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1). W ramach pojęcia odpłatnej dostawy towarów, podlegającej opodatkowaniu VAT, mieści się sprzedaż we wszelkich jej odmianach. Opodatkowaniu podlega więc również sprzedaż kompensacyjna.

W omawianej sytuacji następuje wydanie towaru w zamian za wierzytelność. Wierzytelność jest prawem jednego podmiotu (wierzyciela) do żądania od drugiego podmiotu (dłużnika) pewnego zachowania się, zwanego świadczeniem (wyrażalnym pieniężnie). Wierzytelność jest prawem majątkowym, które może być przedmiotem obrotu gospodarczego. Czynność w ramach, której hurtownia farmaceutyczna przekazuje aptece towar w zamian czego apteka przenosi na hurtownię prawo do wierzytelności, przysługującej jej od NFZ, stanowi de facto czynność zamiany towaru na usługę. Przeniesienie bowiem praw do wierzytelności, jako niematerialnych praw majątkowych, stanowi świadczenie usług w rozumieniu art.8 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlegające opodatkowaniu na podstawie art.5 ust.1 pakt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Z przytoczonego powyżej przepisu wynika, że wszelkie otrzymane przez podatnika dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są związane z dostawą lub świadczeniem usług i wchodzą w skład świadczenia należnego nabywcy, zwiększają obrót podatnika stanowiący podstawę opodatkowania podatkiem VAT. Oznacza to, iż w świetle obowiązujących przepisów ustawy otrzymywana refundacja cen leków będzie powiększała obrót podlegający opodatkowaniu wg właściwych stawek VAT.

W myśl przepisu art. 19 ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Zgodnie z art. 19 ust. 21 ustawy obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części.

Z powyższych przepisów wynika, że obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanych refundacji we wszystkich innych formach niż przelew gotówki na rachunek bankowy podatnika występuje z chwilą wydania towaru, a w przypadku dostawy leków obowiązek podatkowy z tytułu należnych refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego. W chwili sprzedaży wyrobów farmaceutycznych i artykułów medycznych obowiązek podatkowy powstanie w stosunku do tej części należności, jaką pacjent faktycznie zapłaci (lub, jaką powinien zapłacić). Jednakże podatek VAT należny od kwot refundacji otrzymanych z NFZ bezpośrednio na konto podatnika należy wykazać zgodnie z przepisem art. 19 ust. 21 ustawy, określającym moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania dotacji, subwencji lub innej dopłaty o podobnym charakterze, dopiero w miesiącu wpływu gotówki na rachunek bankowy.

Reasumując stanowisko podatnika jest zgodne z przepisami prawa podatkowego i stanowiskiem tut. Urzędu.

Urząd Skarbowy w Puławach