Na podstawie art. 14a §1 i §3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, póz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na Pana pismo z ... - Interpretacja - P-2-443/95/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.11.2004, sygn. P-2-443/95/04, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a §1 i §3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, póz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 10.11.2004 r. informuję, że prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przysługuje podatnikowi zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przy nabyciu towarów i usług w takim zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę zaś podatku naliczonego stanowi suma kwot określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika (...).Jednocześnie przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy określa, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (...). W rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Artykuł ten enumeratywnie wylicza jakich wydatków nie uważa się za koszty uzyskania przychodów i brak w nim opisanej przez Pana sytuacji.Towary handlowe, które następnie skradziono, zostały nabyte w celu dalszej odsprzedaży, a więc w momencie odliczania podatku naliczonego istniał związek tych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną.Tym samym należy uznać, że nie ciąży na Panu obowiązek korekty dokonanego przy zakupie skradzionych towarów odliczenia podatku naliczonego.

Natomiast zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,eksport towarów,import towarów,wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z uwagi na fakt, iż powołany wyżej przepis w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu nie wymienia przypadku utraty towarów (np. w wyniku kradzieży), należy uznać, że w opisanej przez Pana sytuacji brak jest obowiązku odprowadzenia podatku z tytułu skradzionych towarów.

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie