Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując weryfikacji w trybie art. 14b ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 9... - Interpretacja - IS.II/2-443/295/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 04.11.2004, sygn. IS.II/2-443/295/04, Izba Skarbowa w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując weryfikacji w trybie art. 14b ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informacji udzielonej podatnikowi przez Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 26.07.2004 r. (znak: PUS.II/443/112/2004) w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z postanowieniami art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 cyt. wyżej ustawy, a więc do samochodów o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wg wzoru: dopuszczalna ładowność = 357 kg + ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy x 68 kg. Jeżeli zatem, zakupione paliwo będzie wykorzystywane przy eksploatacji samochodu o ładowności niższej niż określona wg powyższego wzoru, podatek od zakupionego paliwa nie podlega odliczeniu, zaś w pozostałych przypadkach odliczenie podatku zawartego w cenie paliwa, stosuje się na ogólnych zasadach. Jednocześnie ustawodawca w art. 86 ust. 5 ww. ustawy zastrzegł, iż dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń) w samochodzie winna wynikać z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydanej zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.

Odnosząc powyższą regulację do przedstawionego przez spółkę "wyciągu ze świadectwa homologacji dla niekompletnych pojazdów", wskazać należy, iż dokument ten nie określa dopuszczalnej ładowności pojazdu, natomiast zawiera zastrzeżenie, iż zostanie ona określona po jego zabudowie. Z przedstawionego dokumentu wynika również, że dokonane muszą być dalsze czynności homologacyjne, warunkujące możliwość zarejestrowania na stałe, pojazdu w nim wskazanego. W związku z powyższym, dopuszczalną ładowność opisanego we wniosku strony samochodu należy określić na podstawie dokumentów wydanych przez uprawniony podmiot w ramach owych dalszych czynności homologacyjnych. Jeżeli zaś ustalona w ten sposób dopuszczalna ładowność jest większa od wartości uzyskanej ze wzoru określonego w art. 86 ust. 3, wówczas podatnik ma pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa.

Izba Skarbowa w Rzeszowie