Pismem z dnia 14 grudnia 2004r. złożonym w dniu 16 grudnia 2004r. uzupełnionym w dniu 31 grudnia 2004r. Podatnik zwrócił się do tutejszego Organu pod... - Interpretacja - PP/443-118/BB/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.12.2004, sygn. PP/443-118/BB/04, Urząd Skarbowy w Nysie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 14 grudnia 2004r. złożonym w dniu 16 grudnia 2004r. uzupełnionym w dniu 31 grudnia 2004r. Podatnik zwrócił się do tutejszego Organu podatkowego z zapytaniem w sprawie interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług .

Stan faktyczny :
Podatnik jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej . Osiąga on przychody z tytułu umów o dzieło zawartych nie z pracodawcą a z innymi podmiotami gospodarczymi . Umowy zostały zawarte na piśmie z oznaczonym wynagrodzeniem , podatnik posiada prawa autorskie , oraz zleceniodawcy zobowiązali się do ponoszenia odpowiedzialności za działanie zleceniobiorcy .
Podatnik z tytułu w/w umów licząc od dnia 1 stycznia 2004r. osiągnął przychód w wysokości 65.000,-zł , w tym do dnia 30 kwietnia 2004r. w wysokości około 40.000,-zł a od dnia 1 maja 2004r. w wysokości około 25.000,-zł .

Treść zapytania Podatnika :
Podatnik ma następujące wątpliwości związane ze stosowaniem przepisów prawa podatkowego :
1)czy uzyskane przychody z tytułu w/w umów o dzieło podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT ?
2)jeżeli w/w przychody podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT to czy do wyliczenia limitu wartości sprzedaży za 2004r. uprawniającego do zwolnienia podmiotowego należy wziąć pod uwagę przychody od początku 2004r. , czy od momentu wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r. tj. od dnia 1 maja 2004r. ?

Stanowisko Podatnika :
Podatnik wyraża stanowisko , że w związku z tym iż ustawa obowiązuje od dnia 1 maja 2004r. to do wyliczenia limitu powinno uwzględnić się przychody również od dnia 1 maja 2004r.

Po przeanalizowaniu treści zapytania oraz przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza co następuje :

1)W rozumieniu art.15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535) podatnikami są osoby prawne , jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne , wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą , o której mowa w ust.2 , bez względu na cel i rezultat takiej działalności .

Art.15 ust.2 powyższej ustawy zawiera definicję działalności gospodarczej , która obejmuje wszelką działalność producentów , handlowców lub usługodawców , w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników , także działalność osób wykonujących wolne zawody , również wówczas , gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy .
Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych .

Jednocześnie w myśl art.15 ust.3 ustawy o VAT za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą , nie uznaje się czynności :
1.z tytułu których przychody zostały wymienione w art.12 ust.1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 ze zm.) ;
2.wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej , umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług , do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia , albo umowy o dzieło , jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą , z którym pozostaje w stosunku pracy , lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy , z którym pozostaje w stosunku pracy ;
3.z tytułu których przychody zostały wymienione w art.13 pkt 2-8 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności , wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności .

Z art.15 ust.3 pkt 3 ustawy wynika , że do samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej nie zalicza się czynności , z tytułu których przychody wymienione zostały w art.13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych , jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie tych czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności , wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności . Przepis ten , w swojej treści konstruuje warunki , których łączne wystąpienie pozwala na przyjęcie , że osoba świadcząca usługi na podstawie umów o dzieło , nie prowadzi samodzielnie działalności gospodarczej .

Pierwszym warunkiem jest , aby przychody z tytułu świadczenia tych czynności , mieściły się w katalogu zawartym w art.13 pkt 2-8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , która to norma określa zakres przedmiotowy zwrotu "przychody z działalności wykonywanej osobiście". Zgodnie z jej treścią za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się m.in. :

-przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło , uzyskiwane wyłącznie od :a)osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą , osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej , b)właściciela (posiadacza) nieruchomości , w której lokale są wynajmowane , lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

0)- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem , kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze , w tym przychodów z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej .

Po drugie , dla uznania , że działalność wykonywana osobiście nie jest samodzielnie wykonywaną działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług , pomiędzy zlecającym wykonywanie czynności , a wykonującym czynności muszą istnieć więzy prawne tworzące pomiędzy tymi podmiotami stosunek prawny w zakresie :warunków wykonania tych czynności ,wynagrodzenia ,odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności .

W ocenie tut. Organu podatkowego, dla uznania , że wyżej wymienione warunki zostały spełnione , niezbędna jest ich indywidualizacja w treści zawartej umowy o dzieło .

W związku z powyższym , w sytuacji gdy czynności wykonywane przez zleceniobiorcę mieszczą się w granicach przychodu zgodnie z brzmieniem art.13 pkt 2-8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , a jednocześnie spełnione zostaną kumulatywnie warunki , o których mowa powyżej , wówczas nie znajdzie zastosowania przepis zawarty w art.15 ust.1 , co oznacza , iż zleceniobiorca w tym zakresie nie stanie się podatnikiem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług .

W przypadku natomiast niespełnienia któregokolwiek z warunków określonych w art.15 ust.3 pkt 3 ustawy o podatku VAT , uznać należy że osoba , która świadczy na podstawie takiej umowy o dzieło czynności , wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług , tym samym świadcząc usługi na podstawie tych umów , jest ona uznawana za podatnika tego podatku . Wówczas przychody uzyskane w wyniku realizacji takiej umowy będą podlegały opodatkowaniu przedmiotowym podatkiem według stawki właściwej dla danego rodzaju świadczonych usług .

2) Zgodnie z art.113 ust.1 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku podatników , u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro . Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku .
Jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust.1 przekroczy kwotę , o której mowa w ust.1 , zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty . Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty , a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę (art.113 ust.5).

Na podstawie art.168 ust.1 cyt. wyżej ustawy z dnia 11 marca 2004r. w 2004r. kwotę , o której mowa w art.113 ust.1 , przyjmuje się w wysokości określonej przepisem wykonawczym wydanym na podstawie art.14 ust.11 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11 poz.50 ze zm.) .
W 2004r. limit ten określono według średniego kursu euro na pierwszy roboczy dzień października 2003r. w kwocie 45.700,-zł /rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2003r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 202 poz.1962)/.

Zgodnie z przepisem art.168 ust.3 cyt. ustawy do obliczenia wartości "sprzedaży opodatkowanej" , o której mowa w art.113 ust.1 za rok 2003 oraz za okres od dnia 1 stycznia 2004r. do dnia 30 kwietnia 2004r. przyjmuje się wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art.14 ust.1 w/w ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. , a więc zarówno wartość sprzedaży opodatkowanej , jak i zwolnionej - według obowiązujących do dnia 30 kwietnia 2004r. przepisów

W okresie tym , dyspozycją art.7 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. , przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umów o dzieło były przedmiotowo zwolnione od podatku VAT , zatem wartość uzyskanych w tym okresie przychodów należy uwzględnić przy obliczaniu wartości sprzedaży uprawniającej do zwolnienia z art.113 ust.1 obecnie obowiązującej ustawy .
Analogicznie należy postąpić w celu prawidłowego obliczenia wartości sprzedaży za okres od dnia 1 stycznia 2004r. do dnia 30 kwietnia 2004r. , zaś w okresie od 1 maja 2004r. należy ująć wyłącznie wartość sprzedaży podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT .

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące na dzień jej datowania przepisy prawne .

Urząd Skarbowy w Nysie