POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-37/05

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.04.2005, sygn. PP/443-37/05, Urząd Skarbowy w Wejherowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.04.2005r. (data wpływu do tut. urzędu) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z zagospodarowaniem terenu oraz remontem i modernizacją świetlicy na cele kulturalno - rekreacyjne.

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Urząd Gminy, zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług, realizuje inwestycję pn. "Zagospodarowanie terenu i remont z modernizacją świetlicy w K. na cele kulturalno - rekreacyjne". Przy realizacji powyższej inwestycji Urząd Gminy ubiega się o środki z Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego i Rozwój Obszarów Wiejskich". Powyższa inwestycja nie jest związana ze sprzedażą opodatkowaną.

Podatnik stoi na stanowisku, iż nie przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących powyższą inwestycję.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004r. Nr 54 poz.535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

  1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  2. a)z tytułu nabycia towarów i usług,
    b)potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
    c)od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;
  3. w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;
  4. zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;
  5. kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

    Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje zgodnie z regulacją art. 86 ust. 10 pkt 1 w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

    Wnioskodawca realizuje inwestycję, która nie będzie służyła sprzedaży opodatkowanej - tym samym, w świetle przytoczonego wyżej przepisu art. 86 ust. 1 ustawy, nie ma on prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup towarów i usług związanych z w/w inwestycją.

    Wobec powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie uznaje stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

    Urząd Skarbowy w Wejherowie