P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1437/ZI/443-249/KO/05

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.06.2005, sygn. 1437/ZI/443-249/KO/05, Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym dnia 01 czerwca 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 oraz z 2005r. Nr 14, poz. 113/podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Od dnia 01.01 2004r. na mocy przepisu § 1 pkt.1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lutego 2003r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących /Dz. U. Nr 35 poz. 293/ podatnicy prowadzący usługi przewozu osób i ładunków taksówkami osobowymi obowiązani byli do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas o przeznaczeniu specjalnym.

W związku z obowiązującymi przepisami art. 29 ust. 2c i 3 pkt 1a ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym urząd skarbowy dokonał zwrotu kwoty, wynikającej z przepisów wydatkowanej w 2003r. na zakup przedmiotowej kasy rejestrującej.

W myśl przepisu art. 111 ust. 6 ustawy o VAT podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, w przypadku gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zaprzestaną ich używania lub nie dokonują w obowiązującym terminie zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego przez właściwy serwis, a także w przypadkach naruszenia warunków związanych z odliczeniem tych kwot, określonych w przepisach wydanych na podstawie ust. 7 pkt 1.

Ponadto, zgodnie z § 11 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących /Dz. U. z 2004r. Nr 173, poz. 2706/ ww. zwrotu należy dodatkowo dokonać w przypadkach gdy Podatnicy: zaprzestaną działalności; nastąpi otwarcie likwidacji; zostanie ogłoszona upadłość; nastąpi sprzedaż przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału); dokonują odliczenia z naruszeniem warunków, o który mowa w § 7 i 8.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują możliwość posiadania przez Podatnika rezerwowej kasy rejestrującej. Powyższe wynika z art. 111 ust. 3, zgodnie z którym, "jeżeli z przyczyn niezależnych od podatnika nie może być prowadzona ewidencja obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, podatnika jest obowiązany ewidencjonować obroty i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej. W przypadku gdy ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej kasy rejestrującej jest niemożliwe, podatnik nie może dokonywać sprzedaży".

W świetle powołanych przepisów należy uznać, iż nie ma Pan obowiązku zwrotu zwróconej przez urząd kwoty, wydatkowanej w 2003r. na zakup kasy rejestrującej. Powyższe wynika z faktu, iż nadal prowadzi Pan działalność gospodarczą świadcząc usługi taksówki osobowej oraz przedmiotowa kasa służy Panu jako urządzenie rezerwowe.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm./ wniesienie z a ż a l e n i a podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł. oraz od załączników po 0,50gr.

Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek