P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1432/PP/P/440-58/14a/05/KC

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.04.2005, sygn. 1432/PP/P/440-58/14a/05/KC, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /j.t. z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60/ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany:- Uznaje przedstawione stanowisko Strony w zapytaniu z dnia 21.03.2005r. odnośnie opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat za wieczyste użytkowanie nieruchomości jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 07.02.2005r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Strony z prośbą o interpretację przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535) w zakresie opodatkowania wnoszonych po dniu 01.05.2004r. opłat za wieczyste użytkowanie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż Urząd na podstawie zawartych umów pobiera roczne opłaty, które od dnia 1 maja 2004r. podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zdaniem podatnika ich wysokość należy powiększyć o należny podatek VAT w wysokości 22%.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku do towarów i usług (Dz. U. Nr 54,) przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., nie daje bowiem praw do rozporządzania gruntem jak właściciel ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów, uznać należy, że jest ono świadczeniem usług, w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

Prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały zasadniczo w przepisach Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z art. 232 Kodeksu cywilnego, grunty stanowiące własność Skarbu Państwa, a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność gmin lub ich związków, mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym.

Art. 72 ustawy z dnia 21.08.1997r. o Gospodarce nieruchomościami (j.t. z 2004r. Dz. U. Nr 261 poz. 2603 ze zm.) stanowi, iż opłaty z tytułu wieczystego użytkowania ustala się według stawki procentowej od ceny nieruchomości. Art. 77 ww. ustawy stanowi, iż wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej może być aktualizowana, nie częściej niż raz w roku, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie. Ustalona cena jest więc ceną ustawowo regulowaną, nie zawierającą w sobie podatku VAT, której zmianę mogą spowodować tylko określone przesłanki. Wliczenie w cenę podatku od towarów i usług, spowodowałoby zmniejszenie wysokości tej opłaty o jego kwotę, co jest sprzeczne z przepisami cytowanej ustawy.

Reasumując Strona do opłat za wieczyste użytkowanie nieruchomości wnoszonych od dnia 1 maja 2004r. winna doliczyć podatek od towarów i usług.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie udzielenia odpowiedzi. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ww. ustawy interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji ma zastosowanie art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa. Na niniejsze postanowienie Służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, w terminie 7 dni od dnia doręczenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany