Odpowiedź: - Interpretacja - US15/POIII/443/25/05/AR

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.06.2005, sygn. US15/POIII/443/25/05/AR, Urząd Skarbowy w Ostrołęce

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiedź:

Stan faktyczny:Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą (zakład optyczny) polegającą na świadczeniu: - usług optycznych polegających na naprawie, konserwacji i przeróbce okularów klientów,- usług optycznych polegających na wykonaniu okularów z materiałów powierzonych- usług optycznych polegających na wykonaniu okularów z materiałów częściowo powierzonych, tzn. klient posiada własne oprawki - nabywa soczewki i usługę wykonania okularów, lub klient posiada własne soczewki - nabywa oprawki i usługę wykonania okularów,oraz sprzedaży:- okularów jako wyrobów gotowych wykonanych na zamówienie klienta,- oprawek okularowych,- soczewek kontaktowych i soczewek okularowych.

Pytająca sformułowała własne stanowisko, zgodnie z którym:- opodatkowaniu 7% stawką podatku podlega dostawa: okularów do korekcji wzroku, okularów ochronnych, okularów o specjalnym przeznaczeniu uznanych za wyrób medyczny w rozumieniu przepisów o wyrobach medycznych, soczewek kontaktowych, soczewek okularowych oraz usługi optyczne polegające na naprawie i konserwacji soczewek okularowych i kontaktowych,- opodatkowaniu 22% stawką podatku podlega dostawa oprawek okularowych, usługi optyczne polegające na naprawie, konserwacji i przeróbce okularów, usługi optyczne polegające na wykonaniu okularów z materiałów powierzonych.Na potwierdzenie własnego stanowiska w sprawie podatniczka powołuje się na przepisy wynikające z ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o wyrobach medycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce, po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego, stwierdza co następuje:Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm.) dla towarów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%. W pozycji 103 w/w załącznika wymienione zostały: soczewki kontaktowe, soczewki okularowe ze szkła oraz soczewki okularowe z innych materiałów, natomiast w poz. 163 tegoż załącznika: usługi napraw i konserwacji wyrobów wymienionych m.in. z poz. 103, bez względu na symbol PKWiU. W związku powyższym dostawa tych towarów (soczewek kontaktowych, soczewek okularowych ze szkieł oraz soczewek okularowych z innych materiałów) i świadczenie usług w zakresie napraw i konserwacji w/w wyrobów podlega opodatkowaniu 7% stawką VAT.Natomiast usługi optyczne dotyczące wykonywania okularów z powierzonego materiału, dokonywania napraw, konserwacji i przeróbek okularów, ze względu na fakt, iż nie są one wymienione w załączniku nr 3 ustawy o VAT winny być opodatkowane 22% stawką podatku.

W pozycji 106 w/w załącznika wymienione zostały wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika bez względu na symbol PKWiU.O stawce podatku stosowanej do dostawy okularów korekcyjnych, ochronnych czy o specjalnym przeznaczeniu, a także oprawek okularowych istotne jest ustalenie, czy towary te można uznać za wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o wyrobach medycznych (Dz.U.Nr 93, poz. 896) oraz czy zostały dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Zgodnie z art. 3 pkt 17 w/w ustawy przez wyrób medyczny należy rozumieć narzędzie, przyrząd, aparat, sprzęt, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, włączając oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:a) diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób,b) diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania urazów lub upośledzeń,c) badania. zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub prowadzenia procesu fizjologicznego,d) regulacji poczęć- który nie osiąga swojego zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być przez nie wspomagane.

Wyrobem medycznym wykonywanym na zamówienie, zgodnie z art. 3 pkt 22 ustawy o wyrobach medycznych, jest wyrób medyczny wykonany zgodnie z pisemną instrukcją wskazującą jego właściwości i zastosownie, sporządzoną przez lekarza lub inne osoby posiadające kwalifikacje zawodowe i na ich odpowiedzialność, przeznaczony do używania przez określonego pacjenta z wyjątkiem wyrobu medycznego wykonywanego metodami produkcji seryjnej, wymagającego odpowiedniego przystosowania do specyficznych potrzeb lekarza lub innego użytkownika.W świetle powyższych przepisów opodatkowaniu 7% stawką VAT podlega dostawa okularów korekcyjnych, uznanych za wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, jako wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o VAT.

Odnośnie stawki podatku jaką podlega opodatkowanie dostawy pozostałych okularów, tj. ochronnych i o specjalnym przeznaczeniu zwraca się uwagę, że naczelnik urzędu skarbowego nie jest organem właściwym i uprawnionym do sklasyfikowania danego wyrobu jako "wyrobu medycznego". W myśl art. 15 ustawy o wyrobach medycznych, klasyfikacje i kwalifikacje wyrobu medycznego przeprowadza wytwórca. Rozbieżności co do klasyfikacji wyrobu medycznego między wytwórcą a jednostką notyfikowaną autoryzowaną przez ministra właściwego do spraw zdrowia rozstrzyga prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. W podanej sprawie należy zwrócić się do uprawnionego organu, tj. Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 00-725 Warszawa, ul. Chełmska 30/34. W sytuacji gdy okulary ochronne i o specjalnym przeznaczeniu są wyrobem medycznych właściwą jest stawka 7%, w przeciwnym razie są one opodatkowane stawką podstawową - 22%.

Dla dostawy oprawek okularowych ma zastosowanie stawka podstawowa (22%). Oprawki te są bowiem wyposażeniem wyrobu medycznego dopiero po zamontowaniu w nich szkieł korekcyjnych i dopiero wtedy korzystają z 7% stawki VAT, ale już jako okulary korekcyje, a nie oprawki okularowe.W przypadku wykonania okularów z materiałów częściowo powierzonych przez klienta występuje zarówno z dostawa towarów jak i świadczenie usług.Jeżeli okulary wykonywane są z wykorzystaniem soczewki dostarczonej przez klienta występuje:- dostawa oprawki okularowej,- świadczenie usługi wmontowania soczewki do oprawki okularowej.W tej sytuacji obydwie czynności podlegają opodatkowaniu 22% stawką podatku, jako nie wymienione w załączniku nr 3 do ustawy.

Urząd Skarbowy w Ostrołęce